Походът към масовото приемане на блокчейн и криптовалутите продължи с важни крачки през 2021 г. , след като интереса към децентрализираните финанси (DeFI) и незаменимите токени (NFT) значително се увеличи и медиите все по-често акцентираха върху тях във всекидневните си новини.
От възхода на мем-монетите като Dogecoin (DOGE) и Shiba Inu (SHIB) към популярността на игралния модел ,,play-to-earn” и известните гейминг протоколи като Axie Infinity, 2021 показа възможностите за герериране на доходи, които съществуват в рамките на екосистемата на цифровите валути.
Блокчейн технологията и крипто индустрията постепенно заемат своето място в глобалното общество, като в тази статия ще ви запознаем с някои от най-значимите разработки през годината, които доказват този факт.
Големи компании осъществиха множество крипто сделки
Един от най-значимите признаци за масовото крипто приемане е подемът в големите одобрени сделки и споразуменията за партньорство между свързани с крипто сферата компании и други големи организации като спортни отбори, професионални спортни дружества, популярни знаменитости и влиятелни личности.
Преди няколко дни Crypto.com шокира света, като обяви подписването на 20-годишна сделка с водещата спортно-развлекателна компания AEG за преименуване на Стейпълс Център в Лос Анджелис на Crypto.com Арена.
Като част от споразумението за $700 милиона, крипто платформата ще си сътрудничи с Лос Анджелис Лейкърс и Лос Анджелис Кингс и ще стане техен “официален крипто партньор”.
Подобна сделка за преименуване се осъществи по-рано през годината и от криптовалутната борса FTX, която подписа 19-годишен, $135-милионен договор с окръг Маями-Дейд, за да смени името на местния стадион Маями Хийт на FTX Arena до 2040 година.
Като изключим тези големи многогодишни и мултимилионни партньорства, има множество други, свързани с крипто индустрията , включващи спонсорската сделка между Coinbase и NBA ( американската национална баскетболна асоциация), и тази между New York Digital Investment Group и Houston Rockets, където инвестиционния посредник ще извърши плащането по договора към спортния франчайз, използвайки BTC.
Големите марки приветстваха NFT културата
Друг знак за масовото приемане на блокчейн и криптовалутите е приветстването и интегрирането на NFT културата от световно признати марки като McDonald’s и Burger King, които гледат да се възползват от популярността на бързо нарастващия крипто подсектор като начин да се ангажират с клиентите си.
Въпреки широко разпространените репресии срещу токените в Китай, McDonald’s China стартира своя NFT линия “Big Mac Rubik’s Cube” на 8 октомври, за да отпразнува 31-ата годишнина на компанията на китайския пазар. На Giveaway-а бяха разпределени над 188 незаменими монети на служители и клиенти.
През септември Burger King стартира маркетингова кампания, фокусирана върху NFT, озаглавена “Keep It Real Meals”, в която клиентите имаха възможност да сканират QR код, който идва с храната им, за да получат една от трите колекционерски игрови части. Играчите, които съберат и трите, могат да ги разменят за дигитален незаменим токен, доставка на бургери за 1 година или обаждане и разговор с един от знаменитостите на кампанията, като награда.
Целият този фокус към NFT културата от големите брандове и корпорации идва в момент, в който интересът на обществеността също е огромен. Това се наблюдава от данните на Google Trends, които показва, че търсенията на фрази, свързани с незаменимите токени, са на рекордни нива.
Традиционните финанси най-накрая приеха биткойна
Трети пример, който показва, че масовото приемане на цифрови валути прави значителни крачки през 2021 г., е интегрирането на крипто проекти в основните финансови сфери. Най-голямото събитие от такова естество бе листването на борсово търгувания биткойн фонд от ProShares (BITO) на борсата, като това бе първият ETF, свързан с основната криптовалута , който бе разрешен на американския пазар.
Припомнете си: “SEC „мълчаливо“ одобри първия ETF за биткойн фючърси”
Стартирането на BITO бързо бе последвано от стартирането на VanEck Bitcoin Strategy ETF (XBTF), което показа, че Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) одобрява BTC фючърсите, но все още не е подготвена да позволи спот биткойн ETF, което може да не се случи до 2022 г. или дори по-късно.
През годината също така се наблюдаваше значителна интеграция на блокчейн технологията в по-широкия финансов сектор, тъй като основни мрежи за обработка на плащания като Visa и Mastercard подписаха множество сделки в крипто сферата, за да могат притежателите на крипто да използват своите токени за плащане.
Голям брой влиятелни компании, фокусирани върху цифровите активи, включително Crypto.com, BlockFi и Coinbase използват мрежата на Visa, за да захранват своята система за дебитни и кредитни карти, докато Mastercard си партнира с платформата за криптовалути Bakkt, като също така полага основите, за да подкрепи в крайна сметка токените на централната банка (CBDC).
Фактът, че множество централни банки по света обявиха, че разглеждат или разработват сами CBDC, е свидетелство за неизбежната интеграция и масовото приемане на блокчейн технологията в по-широката глобална финансова екосистема.