Фондовият пазар преживя най-лошото си първо полугодие от повече от пет десетилетия. Много малко инвеститори успяха да се противопоставят на гравитацията, тъй като както Nasdaq Composite Index, така и S&P 500 навлязоха в мечи трендове.
Дори и да сме попаднали в тази неприятна ситуация, не е нужно да прибързваме и да излизаме. Следващите 6 месеца може да са ключови, за да ни помогнат да изградим основата за богатство в дългосрочен план. Ето три неща, които най-умните инвеститори в света ще направят през втората половина на 2022 г., за да победят пазара.
Трябва да запазим спокойствие
Ще остане ли фондовият пазар нестабилен през останалата част от годината? Вероятно да. Има множество фактори, които могат да причинят големи колебания в цените. Може би най-голямата въпросителна е дали икономиката на САЩ ще навлезе в рецесия или не.
Само защото фондовата търговия може да е волатилна, не означава, че и ние трябва да я следваме. Най-добрите трейдъри на пазара знаят колко е важно да запазят спокойствие, когато акциите преминават през бурни периоди.
Джак Богъл, пионерът на взаимните фондове, който се нарежда сред най-влиятелните бизнесмени на всички времена, сподели пред CNBC през 2018 г., че инвеститорите винаги трябва да „преследват целта си докрай“. Той предупреди, че „нашите емоции ще ни победят напълно“, ако се опитваме да влизаме и излизаме от пазара. Богъл почина през 2019 г., но в съветите му все още има много истина.
Да инвестираме избирателно
Друг емблематичен търговец на борсите, Уорън Бъфет, веднъж каза известното:
„Бъдете страхливи, когато другите са алчни, и алчни, когато другите се страхуват“.
Не е изненадващо, че той накара Berkshire Hathaway да купи повече акции през последните месеци, отколкото гигантският конгломерат е правил от известно време.
Бъфет обаче не е безразборно алчен. Той закупи 16 акции досега през 2022 г. и много от тях са ценни запаси. Например, компанията му инициира голяма позиция в HP (HPQ -2,78%). Технологичните активи се търгуват 8 пъти под очакваните печалби.
Бъфет се фокусира и върху печелившите сектори – особено енергетиката. Chevron (CVX 1,20%) сега се нарежда като четвъртият по големина холдинг на Berkshire. Това е огромен успех за милиардера, като акциите скочиха с повече от 20% до момента въпреки скорошното отдръпване.
Американският конгломерат също натрупа купища активи и на друга енергийна компания , Occidental Petroleum (OXY 2,65%), като в момента притежава 16,4% дял в нея, което кара някои да спекулират, че известният инвеститор може дори да поиска да придобие производителя на газ и петрол.
Трябва ли да купим HP, Chevron и Oxy само защото Бъфет го направи? Не. Но е добре, да имаме същото мислене като легендарния бизнесмен, а именно да гледаме на спадовете на пазара като на възможности за закупуване на акции на добре управлявани компании с отстъпка. Нека се фокусираме върху секторите, които е най-вероятно да бъдат печеливши. Да инвестираме избирателно.
Нека си припомним: “Къде инвестираха Бъфет, Сорос и Далио за 2021 година“
Да се фокусираме в дългосрочен план
Знаем, че е клише, но е важно да се фокусираме в дългосрочен план. Трудно е, ако не и невъзможно, да се сетим за големи инвеститори, които имат само краткосрочна перспектива.
Главният изпълнителен директор на Pershing Square Holdings Бил Акман е бил изключително успешен през годините. Нетното състояние на мениджъра на хедж фондове възлиза на $2,8 милиарда, според Forbes. Той заяви в скорошна публикация:
“Ние не сме търговска фирма, която се опитва да се позиционира така, че да надминем пазара след 6, 9 или дори 12 месеца. Това, което правим, е да намерим бизнеси, които смятаме, че можем да притежаваме с години, в някои случаи десетилетия или повече”
Това повтаря думите на Бъфет в последното му писмо до акционерите на Berkshire Hathaway. Той написа, имайки предвид себе си и своя дългогодишен бизнес партньор Чарли Мънгър:
“Каквато и да е нашата форма на собственост, нашата цел е да имаме значими инвестиции в сфери с трайни икономически предимства и първокласен изпълнителен директор. Моля, имайте предвид по-специално, че ние притежаваме акции въз основа на нашите очаквания за тяхното дългосрочно бизнес представяне, а не защото ги разглеждаме като средства за навременни движения на пазара. Тази точка е от решаващо значение: Чарли и аз не сме берачи на активи; ние избираме бизнеси.”
Всички ние, които не сме милиардери, би било добре да имаме същия фокус като двамата успешни инвеститори. Разбира се, закупуването на активи в дългосрочен план няма да гарантира, че ще победим пазара през втората половина на тази година, но закупуването им през този период, с тази нагласа вероятно значително ще увеличи шансовете ни да победим пазара през следващото десетилетие и след това.
Припомняме ви, че анализите и мненията в статията изразяват личното виждане на експертите и по никакъв начин не са финансова препоръка. Всякакви решения, свързани с пари, трябва да взимате сами !!