Dogecoin отново е във фокус, след като срещу Tesla, SpaceX и Илон Мъск е заведено дело за $258 милиарда. Твърди се, че обвинителят Кийт Джонсън е бил измамен с пари от „крипто пирамидална схема“. Лицето е подало жалба срещу милиардера и двете му компании с мотив, че са незаконни фирми за рекет, които се стремят да надуят цената на мем токена.
DOGE е създаден през 2013 г. от Били Маркъс и Джаксън Палмър. Проектът работи като отворен код peer-to-peer. Кучешката монета има хумористичен произход и първоначално е създадена като на шега.
Собственикът на известната марка за електрически автомобили е непреклонен привърженик на криптовалутата, като често дори туитва положителни прозрения за нея. Уебсайтът на Tesla приема Dogecoin за определени артикули, като скоро се очаква и SpaceX да приеме токена като разменна единица.
Миналата година стойността на актива достигна връх от 73 цента. Това беше приблизително по същото време, когато Мъск се появи в Saturday Night Live, за да обсъди крипто икономиката. Днес мем монетата се търгува в диапазона от 5 цента.
Имайки това предвид, нека разгледаме детайлите относно делото, което определя DOGЕ като „крипто пирамида”.
Прочетете още: „Илон Мъск смята, че крипто плащанията трябва да се интегрират в Twitter“
Обвинения за пирамидална схема:
- Делото е заведено в Манхатън.
- Джонсън посочи: „Ответниците лъжливо и измамно твърдят, че DOGE е законна инвестиция, въпреки че няма никаква стойност“.
- Обвинителят се стреми да представлява клас от хора, които са загубили пари от валутата от април 2019 г.
- Той иска обезщетение от $86 милиарда, както и тройни щети от $172 милиарда.
- Джонсън иска от съда да разпореди да се блокират всички свързани с Мъск компании, които промотират Dogecoin.
- В обвинителният акт се иска търговията с криптовалутата да бъде етикетирана като хазарт съгласно законите на САЩ и Ню Йорк.
- В делото се твърди, че дигиталният продукт не е валута, акция или ценна книга, както и че не е подкрепен от нищо, което да поддържа цената му.
- В документацишта се посочва, че цифровият актив е „просто измама, при която по-големите глупаци са измамени да купят монетата на по-висока цена“.
- Освен това се отбелязва, че Мъск е използвал статута си на милиардер, за да манипулира токена по свои егоистични причини.
- Собственикът и представителите на Tesla и SpaceX не се коментирали ситуацията.