Експерти обясниха кои криптовалути са изложени на риск от обезценяване в краткосрочен план и защо се считат за по-лоши от останалите монети на пазара.
Крипто секторът продължава да се намира под натиск. Миналата седмица биткойн достигна двегодишно дъно от $15,400, а сега се търгува на $16,800, което е със 76% по-ниско от историческия връх от $69 000 (поставен през 2021 г.)
Повечето алткойни също паднаха значително, като много от тях пострадаха дори по-сериозно. Ситуацията се влоши от колапса на създадената от Сам Банкман-Фрид борса, което доведе до масов фалит на различни компании в индустрията и обезценяване на свързаните с тях токени.
Трите най-рискови активи
„Към момента бих разтоварил портфейла си от всякакви “опаковани” монети. Говорим не само за очевидните губещи като Wrapped Bitcoin и Staked Ether от Lido, но и за останалите от този вид. Водещите в категорията – WBTC и stETH пострадаха значително от сриналите се FTX и Alameda, които смазаха 100 хиляди бройки от обезпечения с BTC опакован биткойн, оказали се в последствие – 72 хиляди единици. Паниката докосна всички подобни токени, в това число и тези, които нямаха проблеми с обезпечението, като например WETH“
– каза основателят на ENCRY.
Той добави, че ако е възможно, ще се освободи от всички wrapped койни, препоръчвайки излизане и от проектите Play-to-Earn и аналогичните Move-to-Earn.
„В тази ситуация пазарът не зависи от механиката на играта. Това е забавно за бичия цикъл. А нито един от тези протоколи досега не се е показал дълготраен – навсякъде се вижда значително намаляване на бройката активни потребители. Мисля, че в близко бъдеще е малко вероятно да се обърне тенденцията в посока на растеж.“
– предположи експертът.
С думите му се съгласи и един от водещите анализатори на 8848 Invest. Той класифицира активите от сектора Move-to-Earn (STEPN, SweatCoin, DOSE и други) като аутсайдери.
За високорискови монети специалистът определи и собствените токени на някои от централизираните крипто борси – последиците от срива на FTX и последващото преразпределение на пазара са основните причини за това.
„Като най-опасен актив от тази категория бих посочил обменния Huobi Token, чиято промяна в цената е манипулативна. Това се отнася и за KCS (KuCoin), около който се разпръсква несигурност, поради страх от възможни изтегляния на средства от неговите собственици.“
– обясни той.
Повишена подозрителност към компаниите
„Криптовалутите, които доминират в портфейлите на компании, които са се сринали или носят сериозен риск от фалит, също могат да пострадат.“
– добави третият от видните експерти – старши анализатор в Bestchange.
Например Alameda Research натрупа големи суми в проекти като: Polygon (MATIC), Anchorage Digital, Immutable (XIMX), Voyager Token (VGX), 1inch (1INCH), Near Protocol (NEAR), Helium (HNT).
FTX Ventures инвестира в Yuga Labs (собственик на Apecoin и NFT колекциите на Bored Ape Yacht Club, CryptoPunks и Meebits), Near Protocol (NEAR), Aptos (APT) и крипто платформата BlockFi, която също фалира, акумулирайки в проекта GamerGains (GAMER).
„Това е само върхът на айсберга. Има стотици проекти, които са преплетени с инвестиции в различни кръгове. Рисковете от безразличното наблюдение са доста високи. Като съзнателни инвеститори трябва да направим сериозен одит на своите монети.“
– предупреди специалистът.
Прочетете още: „5 криптовалути, които да наблюдаваме по време на кризата“
Според думите му – в настоящата ситуация си струва да проверим внимателно свързаните с портфолиото ни компании и произхода на техните притежания.
Следва да се има предвид, че „токсичните“ последици от конгломерата FTX са достигнали до много проекти. Поредицата от фалити и продажба на фондови активи може да бъде безболезнена за повечето от тях, но в същото време – пълното игнориране на подобни рискове би било твърде несериозно.