Днес ще ви запознаем с изобретението на американски криптограф, което опростява проверката на информацията в блокчейните. Експерти разясниха каква е неговата същност и предимства пред другите методи за одит.
Една от най-големите крипто борси доскоро, FTX, преживява остра ликвидна криза и обяви фалит. Липсата на средства се дължи на факта, че клиентите започнаха бързо да теглят монетите си в края на миналата седмица.
Това се случи, след като станаха известни проблемите на Alameda, компания, свързана с борсата на Сам Банкман-Фрид, и злоупотребите с клиентски средства на FTX. Крипто общността обърна внимание на липсата на прозрачност във финансовите отчети на тези компании.
Поради драматичната ситуация около популярния криптообмен, много други крипто платформи побързаха да публикуват данни за своите резерви. На 10 ноември Binance пусна адресите на своите горещи и студени портфейли и потвърди активи на стойност $70 милиарда в различни криптовалути. В допълнение, борсата обяви, че ще внедри механизъма за проверка на резервите (Proof-of-Reserve) по метода на Merkle Tree.
След това няколко други големи криптообмени (KuCoin, Poloniex, Huobi, OKX, Bybit) също се ангажираха да въведат такива проверки на активи. Платформата Gate.io пък напомни, че провежда такъв одит вече трета година. В тази статия ще анализираме какво представлява Merkle Tree и как използването на този метод за потвърждаване на резервите може да повлияе на крипто общността.
Какво е Merkle Tree
Дървото на Merkle е концепция за изграждане на данни, която е патентована през 1982 г. от завършилия Бъркли и Станфорд, Ралф Меркъл. Това изобретение на американския криптограф направи възможно да се опрости проверката на информацията в криптографията.
Данните за всички транзакции в блокчейна се хешират: масивът от тях се преобразува в набор от букви и цифри с фиксирана дължина с помощта на математически алгоритъм (хеш функция). За произволно количество входни данни дължината на хеша ще остане същата.
„Листата“ на Merkle Tree са хешовете на транзакциите, следват връхчетата – хешовете, които включват резултатите от добавянето на „листа“, и така до самия корен, тоест хеш, който включва информация за цялото “дърво”.
Каква е същността на теста Merkle Tree
Дървото Merkle ни позволява ефективно и безопасно да проверяваме съдържанието на големи структури от данни. То се използва за проверка на тази информация и определяне на нейната цялост.
Същността на целия процес е да „одитира“ състоянието на блокчейна, без да е необходимо да го изтегляме напълно, тъй като алгоритъмът ни позволява да получим един хеш за много блокове от блокчейна. Това е възможно благодарение на факта, че при използването на този метод не се събират всички блокове като цяло, а само техните хедъри, които включват минимално необходимите данни.
На централизираните борси активите на потребителите се контролират от самата платформа. Потенциално борсата може да злоупотреби с това и да използва средствата на клиентите без тяхно знание за свои собствени цели. В резултат на това потребителите може да са изправени пред огромни рискове, вариращи от забавяне на тегленето на средства до загуба на активи поради неплатежоспособността на крипто проекта.
Недостъпността на информацията за финансовото състояние на криптообмените все повече намалява доверието на ползвателите в тях. Публикуването й под формата на Merkle Tree ще позволи на клиентите да получават прозрачна информация за състоянието на резервите на борсите и съответно предоставянето на техните активи.
Какви са предимствата на Merkle Tree пред другите методи
Като се има предвид, че блокчейнът на биткойн се състои от приблизително 770 000 блока и „тежи“ 430 GB, Merkle Tree значително ще опрости процеса на проверка на състоянието на веригата в сравнение с другите методи, като в същото време ще направи информацията по-достъпна за потребителите.
Можем просто да проверим капитала на платформите на адресите им, тъй като всичко е прозрачно в мрежата, но се случва и понякога самите компаниите да не искат да разкриват адреса на портфейла и точния размер на резервите си. Следователно такъв криптографски метод за потвърждаване на собствеността върху активи ще помогне да се докаже тяхното съществуване, без да се разкрива информация за броя на притежаваните монети.
Как ще се отрази това на крипто общността
Практиката за разкриване на данните за капитала с помощта на този метод може не само да повиши нивото на доверие на потребителите в борсите, но и ще помогне за намаляване на вероятността от нови „крипто балони“.
Последните изявления от борсите може да са свързани с тенденциите в глобалното законодателство за регулиране на обращението на крипто активите, което ни очаква още през 2023 г. Прозрачността на резервите ще стане почти основната отговорност на всеки доставчик на услуги, свързани с цифрови активи, включително издаването на стабилни монети.
Това се доказва пряко от разпоредбите на законопроектите Lummis-Gillibrand в Съединените щати и Mica (Пазари на крипто активи) в Европейския съюз. Основните цели на тези документи са формирането на единен подход към регулирането на криптовалутите и на единни стандарти за защита на потребителите.