В днешната статия ще ви обясним какво представляват соулбоунд токените, какви функции изпълняват, в кои области намират приложение и как се различават те от NFT.
Дефиниция
Соулбоунд токенът (SBT) или още познат като “непрехвърляем” е вид NFT актив, който се издава в едно копие и е завинаги свързан с един блокчейн адрес.
Соулбоунд токените не могат да бъдат прехвърляни или изпращани на друг мрежов адрес. Те се предават само веднъж и само собственикът на адреса има достъп до тях.
Споменатите монети са част от посоката на технологията Web3 и са свързващ елемент между потребителите, блокчейн услугите и DAO.
Въпреки че реалните примери за използване на SBT все още са малко, на теория той може да се превърне в популярно средство за проверка на самоличността или други данни на неговия ползвател.
Друго определение на соулбоунд токените
Соулбоундът е NFT токен, създаден само за един адрес без възможност да го преместите на друг или да го продадете. Такъв непрехвърляем токен дава на собственика уникални права и възможности. Той може също да потвърди спазването на определени условия, да действа като доказателство за членство в общността, както и да удостоверява уникалния статус на потребителя.
Идеята за SBT принадлежи на гениалния основател на Ethereum, Виталик Бутерин, който за първи път я сподели в своя блог през януари 2022 г. Бутерин обърна внимание на практиката за пускане на редки артефакти в онлайн популярната игра World of Warcraft, които могат да принадлежат само на един играч. Той предложи да се приложи този принцип към незаменимите токени: Те могат да се издават само за конкретен адрес в блокчейна и трябва да бъдат постоянно свързани с него.
За да получим такъв токен, може да е необходимо да изпълним определени условия или задачи. В замяна той може да предостави на притежателя си уникални характеристики или предимства. Например, може да се използва като потвърждение на диплома за образование или сертификат за завършен курс, или като „входен билет“ за клуб или общност.
Основателят разшири идеята за соулбоунд в нов документ, озаглавен „Децентрализирано общество: намиране на душата на Web3“, публикуван през май 2022 г. с икономиста и социалния технолог Глен Уейл, както и с адвоката Пуджа Олхавър.
Рефератът описва модел на ново децентрализирано виртуално общество със създаването на аналог на „социален рейтинг“ в Китай и „дигитална карма“ – всички базирани на Web3 технологии, блокови вериги и непрехвърляеми токени.
Прочетете още: “Какво представляват сайдчейните и как работят те“
Примери
Като примери за соулбоунд токените в същата публикация Бутерин цитира проекта POAP, който пуска ексклузивни NFT за участници в тематични събития. Един такъв AirDrop беше организиран от Adidas, който пусна кошница от POAP токени през ноември 2021 г.
Впоследствие компанията използва тези монети за достъп до NFT колекцията, създадена в сътрудничество с проектите Bored Ape Yacht Club (BAYC), GMoney и PunksComic. Геният обаче отбеляза несъвършенството на токените поради възможността за тяхната препродажба.
През септември 2022 г. първият непрехвърляем токен в мрежата BNB Chain беше пуснат от крипто борсата Binance, той се нарича Binance Account Bound (BAB). Всеки потребител, който е преминал проверка на самоличността (KYC) на платформата, може да създаде BAB. След това SBT се свързва с адреса и действа като сертификат за потвърждение, който приложенията на трети страни могат да приемат. Ако желае, собственикът на токена може да го унищожи и да го преиздаде след 72 часа.
Области на приложение
Соулбоунд технологията все още не се използва широко в крипто индустрията. Въпреки това, възможни приложения са посочени в работата на Бутерин, Вейл и Олхавер, спомената по-горе.
Социален рейтинг и кредитиране
В бъдеще ще бъде възможно да получаваме паричен или друг вид заем въз основа на социалния ни рейтинг и репутация. Той може да бъде цифрово записан в непрехвръляемия токен , което ще служи като неразрушим начин за кредитополучателя да докаже своята кредитна история. В бъдеще в приложенията на DeFi може да се появят и специализирани продукти, базирани на SBT.
DAO и други общности
Соулбоунд токенът може да се използва като част от механизъм за управление в децентрализирани организации (DAO). Един такъв случай на приложение, вече се предлага да бъде внедрен в решение от второ ниво, базирано на Ethereum – Optimism. Според предложението непрехвърляемите токени могат да служат като начин за достъп до отделни „камери“ на Optimism DAO, всяка притежаваща свои собствени функции и ограничения.
Airdrops и маркетинг
Благодарение на SBT, става възможно фината настройка на airdrops, популярен механизъм в крипто индустрията за насърчаване и активиране на общността чрез разпространение на криптовалути. В допълнение, токените може да са полезни за други маркетингови дейности, пример за което вече беше демонстриран от Adidas, представяйки ги като „VIP билет“.
Собственост
Създателите на цифрово изкуство и съдържание могат да конструрират соулбоунд токени като сертификат за авторство и предмет на колекционери и обикновени купувачи. Този метод на приложение не се ограничава само в арт индустрията и може да се използва във всяка ситуация, когато се изисква потвърждаване на самоличността на притежателя, например в диплома за образование или удостоверение за собственост на недвижим имот.
ID потвърждение
Употребата на непрехвърляемите токени може да улесни достъпа до пазарни продукти на DeFi и услуги на Web3. Потребителят може да потвърди идентичността си само веднъж в едно приложение, да издаде SBT като доказателство и да го използва във всички други апликации, които разпознават този метод на проверка.
Рискове
Използването на криптовалути и блокчейн приложения е свързано с огромен брой рискове, включително хакове, кражба на самоличност, грешки в протокола и често срещано невнимание на физическите лица.
Една от възможните опасности може да бъде умишленото хакване на адреса, към който е свързан SBT, за да се използват личните данни на ползвателя.
Несигурните и нововъзникващи рискове включват атаки срещу поверителността на потребителите, злоупотреби със системите за социална оценка, общности и DAO, употребяващи непрехвърляеми токени.