Днес ще продължим с част 2 на запознаването ни с автоматичния маркет мейкър (AMM). Ще обърнем внимание на неговите недостатъци, както и на други важни неща.
Как се определя цената на актив в ликвиден пул
Когато ликвидността е блокирана в пула, неговият доставчик получава специални LP токени, потвърждаващи техния дял. Те могат да се разглеждат като IOU, чието притежание ни дава правото да получаваме комисионни от обменни транзакции на борсата връщайки своята част от пула.
LP токените са прехвърляем крипто актив, който може да се продава или обменя на открития пазар, както и да се инвестира в DeFi приложения на трети страни.
Процесът на размяна на един актив за друг чрез ликвиден пул се нарича суап. Същността на механизма е да добавим само един актив към пула, вместо два, както е в случая с LP. За извършване на суап, пулът начислява малка комисионна, сравнима с тази за транзакция на централизираната борса, т.е. 0,1-0,3%. Комисионните се разпределят между доставчиците на ликвидност пропорционално на техния дял в пула.
Пример
Нека създадем условен фонд за ликвидност за двойката ETH/USDC. При цена от 1 ETH, равна на 2000 USDC, ще бъде необходимо едновременно да се блокира произволен брой от тези две монети в интелигентен договор в съотношение 1:2000. На тази цена пулът може да има 100 ETH и 200 000 USDC.
Балансът на активите се определя от тяхната цена. Когато потребителят реши да обмени 10 ETH, използвайки пула, описан по-горе, той ще депозира своите койни в интелигентния договор в обикновена транзакция. В замяна на личните си 10 ETH той ще получи 20 000 USDC (без таксите за обмен).
След тази размяна балансът на пула вече ще бъде 110 ETH и 180 000 USDC. Следователно стойността на ETH ще бъде около 1636 USDC вместо 2000 USDC на други пазари. Тази ситуация привлича арбитражните търговци, които се възползват от дисбаланса, като добавят стабилната монета към пула, докато цената й достигне 2000 USDC за 1 ETH.
Прочетете още: “Какво представлява автоматичния маркет мейкър – част 1“
Какви са недостатъците на автоматичния маркет мейкър
Въпреки че автоматичният маркет мейкър е пробив за крипто търговията и DeFi, той има редица ясни недостатъци. Първо, има висок риск от приплъзване на цената при извършване на суапове. На свой ред, това води до рискове от периодични загуби за LP и извличаема стойност (MEV) за обикновените потребители.
За защита срещу подобни опасения се създават други видове AMM, като например проекта CowSwap, който съчетава разработките на AMM-Balancer и протокола Gnosis.
Второ, за разлика от централизираните борси, когато търгуваме чрез автоматичния маркет мейкър, можем да извършваме само един тип поръчки. Лимитирани поръчки или други видове, като Stop Loss, не могат да се търгуват.
Какво представлява непостоянната загуба
Непостоянните загуби (Impermanent Loss, IL) са временни или нереализирани щети при задържане на активи в ликвидния пул при използването на AMM-DEX. IL се отнася до доставчици на ликвидност (LP), което означава разликата в цената в момента, в който токените са заключени в пула, и действителната настояща стойност, в която се държат. Загубите се наричат нереализирани, защото не са фиксирани, докато ликвидността не бъде изтеглена от пула.
Като пример, нека вземем ликвидния пул на борсата Uniswap, който работи по класическата формула x * y = k
Нагледно
- Доставчикът на ликвидност е заключил 1 ETH и 2000 DAI. Неговият дял в пула е 10%.
- Общо пулът съдържа 10 ETH и 20 000 DAI – еквивалента на 40 000 DAI.
- Балансът на пула не се променя, тъй като няма нови доставчици на ликвидност.
- Да приемем, че пазарната цена на ETH се промени на 4000 DAI.
- Тогава арбитражните търговци се възползват от ситуацията и променят съотношението в пула с 5 ETH от една страна и 20 000 DAI от друга. В същото време общият му размер остава първоначалният – 40 000 DAI.
- В този момент доставчикът на ликвидност решава да изтегли своя дял от пула, който е 10%.
- Предвид текущия баланс на пула, той изтегля 0,5 ETH и 2000 DAI, въпреки че първоначално е добавил 1 ETH и 2000 DAI.
- Първоначалната стойност на неговия дял е 4000 DAI (1 ETH плюс 2000 DAI) по отношение на стабилните монети. Цената на активите по време на тегленето също е същата 4000 DAI (0,5 ETH плюс 2000 DAI)
- Въпреки това, ако потребителят трябваше просто да задържи своя 1 ETH и 2000 DAI, стойността на активите му ще бъде 6000 DAI. Това е нереализираната загуба или печалба при използване на AMM-DEX.
- Клиентът също ще получи 10% (пропорционално на техния дял в пула) от всички такси като награда за предоставяне на ликвидност. Възнаграждението може да бъде намалено, например, поради данъци, удържани на разработчиците или на хазната на проекта за бъдещото му развитие.
Това е условен пример за рязко увеличение на цената на един актив с 50%, без да се вземат предвид многото сделки на арбитражните търговци и времето, необходимо за изравняване на стойността на актива в пула на централизираните борси, където промените настъпват незабавно.
При „спокоен“ пазарен поток, променливите движения се добавят към изчисляването на непостоянните загуби, както разработчикът на StarkNet Pēterisa Erins описа в своя блог. В резултат на тези прогнозни изчисления, цифрата на периодичната загуба при двукратно движение на цената на актива ще бъде около 5,7%. Но това е само прогнозна стойност – потенциалните “загуби” като цяло са много трудни за предвиждане.
Как да намалим рисковете при търговия с AMM
Преди да използваме ликвидния пул, трябва да изчислим всички възможни комисионни, които ще трябва да платим в момента на нашето депозиране и планирано изтегляне на активи.
Необходимо е да се вземе предвид възможността за движението на цената им и в двете посоки. Някои потенциални проблеми, като риска от непостоянни загуби (IL), могат да бъдат пресметнати предварително.
За да изчислим индикатора IL, трябва да разберем естеството на неговия произход. Можем също да използваме като помощен инструмент един от калкулаторите за периодични загуби, налични онлайн.