На фона на покачването на цената на ETH и с наближаване на събитието на годината – the Merge, може би е редно да разгледаме и независимата от Ethereum Foundation организация Etherscan, предлагащата всевъзможни полезни опции.
Основни характеристики
Etherscan е операция за изследване на блокове и аналитична платформа за блокчейна Ethereum. Проектът стартира през 2015 г. от екип в Малайзия.
Услугата е предназначена да навигира в публичните данни на мрежата: тя проследява транзакциите и показва резултатите, тоест играе роля на търсачка.
Платформата съдържа подробна информация за адреси, интелигентни договори, блокове, състояние на системата и други индикатори във веригата.
През 2021 г. разработчиците на Etherscan представиха редица подобни услуги за BNB Chain, Fantom, Huobi Eco Chain, Optimistic Ethereum L2, Polygon, Hoo Smart Chain, Arbitrum, Moonbeam, Moonriver и Avalanche.
Как се използва
Сайтът е източник на информация за блокчейна и база данните на интелигентните договори. Услугата не съхранява частни ключове, не участва в никоя от показаните транзакции и не разрешава грешки на трансферите.
Основните функции, които предлага са да проследява състоянието на мрежата, движенията на монетите и да търси информация за активи, съхранявани на публични адреси на ETH.
Основната страница на услугата представя ключови показатели: цена на токена, пазарна капитализация, брой транзакции, средна цена на газ и информация за трудността на копаене на Ethereum.

Освен това платформата служи като агрегатор на данни за състоянието на блок-веригата и цифровите активи . Разделът „Ресурси“ представя различни показатели и статистики за първичен анализ: дневна диаграма на цената на етериум, диаграма на капитализацията, брой токени в обращение и други данни.
Менюто „Tokens“ съдържа актуална информация за монети на стандарта ERC-20, ERC-721 и ERC-1155: цена, процентна промяна в стойността, обем на търговия, капитализация и общия брой адреси, на които се съхранява съответния койн.
Услугата показва подробности за транзакциите в ETH мрежата, включително неуспешни или чакащи потвърждения.
Например, ако средствата все още не са се появили в портфейла ни, можем да видим данни за напредъка на превода, като използваме идентификатора TXID. Операцията ще покаже приблизителното време за потвърждение на действието и други подробности.
Допълнителни възможности
Etherscan предоставя възможности за преглеждане на активи, свързани с публични уолети. Също така може да се проследяват данни за определено портфолио, както и история на движенията.
В сайта можем да намерим подробности и статус на всяка наредена операция, като използваме TXID, адрес на портфейла или име на домейн ENS.
Други функции, които системата предлага са: проверка на интелигентен договор; предоставяне на данни относно извършван одит върху сигурността за изходния код на проекта; наблюдение над блоковете в реално време; изчисляване на комисионната такса за газ и рентабилността на копаене; използване на директория с ресурси, свързани с Ethereum, както и показване на уолети, свързани с подозрителна дейност.
Във връзка с последното, групата Lazarus е маркирана с предупредителен флаг.
Необходима ли е регистрация
За да използваме платформата не е задължително да се регистрираме, но създаването на акаунт предоставя допълнителни предимства за потребителите като: проследяване на адреси; настройка на известия за преводите; лични бележки и достъп до инструменти за разработчици.
Информация за транзакциите
Да приемем, че сме изпратили 1 ETH на друг потребител на обществен портфейл и искаме да сме сигурни, че действието е успешно. Необходимо е да извършим следните действия:
Въведеждаме Ethereum адреса на получателя или ID на операцията в лентата за търсене на сайта на Etherscan. През 2021 г. платформата добави поддръжка за системата за имена на разпределени домейни Ethereum Name Service (ENS). Ако собственикът на уолета използва ENS, заменяме адреса на блокчейн (0x…) с асоциираното име на домейн.
В случай на търсене по TXID, подробностите ще се появят на страницата: хеш и статус, номер и час на блока, адрес на подател и получател, брой монети и такса за транзакция, цена на газта, както и пазарната стойност на ETH. Регистриран потребител може да остави лична бележка към операцията.
Друг начин за проверка на състоянието е да видим трансферите в портфейла на потребителя.

Прочетете още: „Какво представляват децентрализираните борси (DEX)“
Информация за портфейла
Въведеждаме обществен адрес или име на домейн в лентата за търсене на платформата. В горната част на страницата ще бъде посочена основната информация за портфейла: балансът и сумата на Ethereum. В менюто „Token“ можем да видим списъка с активи и NFTs на собственика на адреса.

В долната част на страницата има списък с всички действия, свързани с уолета, анализи и коментари.
В секцията „Транзакции“ хешът на операцията, методът, номерът на блока, датата, подателят, получателят, сумата на Ethereum и комисионната са изброени на свой ред. Входящите операции са маркирани In, изходящите операции – Out.