Екипът на NEAR Protocol представи нов механизъм за стейкинг, който позволява на валидаторите да възнаграждават делегати в множество различни токени. Това съобщиха представители на проекта.
Инициативата стартира съвместно с разработчиците на решението от второ ниво Aurora. NEAR Protocol вярва, че новият модел на стейкинг ще позволи на валидаторите да привлекат повече капитал и делегати, а на екосистемните проекти да участват в обезпечаването на мрежата. Това от своя страна ще увеличи децентрализацията на блокчейна.
„Новият механизъм позволява по-добро съгласуване на стимулите в екосистемата. Очакваме с нетърпение сътрудничеството на проекти и професионални валидатори, както и да предоставим на потребителите много повече стойност“, каза Алекс Шевченко, ръководител на Aurora Labs.
В мрежата на протокола NEAR делегирането не се прилага на ниво протокол, което позволява на всеки валидатор да създава и конфигурира свои собствени интелигентни договори. За да привлече делегати, той трябва да разположи пул за залагане, чийто договор определя комисионните и разпределя наградите.
Доскоро този модел не се различаваше от другите, базирани на Proof-of-Stake: потребителят внася собствен токен NEAR към пула и получава награда в същия актив. Според екипа на проекта сега средната годишна рентабилност на подобни операции е 10%.
Прочетете още: „Стейкинг на криптовалути и топ 10 монети за залагане“
Този подход не позволява на екосистемните проекти да участват в сигурността на мрежата, тъй като не могат да се възползват от изплатените награди. Новият метод позволява на валидаторите да включват токени на трети страни в структурата за изплащане на стейкинга.
Aurora – е първият крипто продукт, който участва в инициативата. Според прессъобщението, мениджърът на решенията DAO е одобрил механизма и е на път да пусне свой собствен валидатор.
Припомняме, че през януари 2022 г. екипът на NEAR Protocol събра 150 милиона долара в кръг на финансиране, воден от рисковия фонд Three Arrow Capital.