BTC.com – основен крипто майнинг пул, който се управлява от BIT Mining и е собственост на китайския доставчик на лотарийни услуги 500.com, регистриран в NYSE, обяви успешното преместване на първата си партида машини за добив в Казахстан.
BTC.com е основан от Джихан Ву и се управлява от Bitmain и Bitdeer до придобиването му от 500.com през февруари. Към момента на писане, пулът е петият по големина в света, като валидира 10,4% от блоковете в блокчейна на биткойн.
Преместването идва, след като компанията е била уведомена от държавната мрежа в западната провинция Съчуан, че захранването, обслужващо един от нейните местни центрове за данни, ще бъде спряно незабавно. В своето съобщение вчера BIT Mining заяви:
„На 19 юни 2021 г. непряко държаната дъщерна фирма на компанията, Ganzi Changhe Hydropower Consumption Service Co. Ltd […] получи известие […] от State Grid Sichuan Ganzi Electric Power Co., Ltd. […] информирайки Ganzi Changhe Data Center, че захранването й ще бъде спряно, в сила от 21:00 ч. по пекинско време. Центърът за данни на Ганзи Чанхе преустановява дейността си. Той е допринесъл за приблизително 3% от общите приходи на компанията през месец май 2021 г. „
Регулациите в Китай достигнаха връхна точка
Намесата от държавната мрежа идва на фона на продължаващите репресии срещу крипто компаниите от страна на китайската държава поради опасенията относно въглеродния отпечатък на майнинг индустрията, което противоречи на целите на Китай за декарбонизация.
В райони като Вътрешна Монголия, някога популярна сред крипто копачите, регионалните власти дори са създали специална гореща линия за местната общественост, която директно да докладва за всяка заподозряна незаконна минна дейност. На фона на този натиск най-малко три минни фирми – BTC.TOP, Huobi и HashCow – наскоро бяха принудени да прекратят дейността си на континента.
Изпълнителният директор на BIT Mining Ксионг Фенг Чанг направи жест на този фон, твърдейки, че компанията е ангажирана да защитава околната среда и да намали въглеродния отпечатък.
„Ние разширяваме стратегически операциите си в чужбина като част от нашия план за растеж. След инвестициите ни в центрове за данни за майнинг на криптовалута в Тексас и Казахстан, ние ускоряваме развитието си в чужбина за алтернативни висококачествени ресурси за добив. “
Greenidge Generation: добивът на биткойн ще бъде изцяло въглеродно неутрален до края на 2021г.
Докато Китай стана първата държава, която се изправи срещу крипто миньорите, властите на други места по света все по-често сигнализират за притесненията си от мощни майнинг центрове на териториите си – в по-голямата си част, не толкова заради климатични причини, колкото заради въздействието им върху местното енергийно осигуряване. В края на април бивш държавен служител аргументира, че добивът на крипто е основен двигател за енергийната криза в Киргизстан. Подобни опасения бяха изразени в Кавказ и Иран.
Наравно с Китай, световните регулатори и организациите с нестопанска цел, по-рано през годината, Илон Мъск също изрази негативната си позиция, относно голямото потребление на енергия от добива на биткойн и обяви, че Тесла вече няма да приема BTC като плащане за превозните си средства.
Прочетете още: „Предизвика ли Илон Мъск планиран дъмпинг, за да купи още BTC на ниска цена“