Как Иран използва добива на биткойни, за да избегне санкциите и да „изнесе“ милиони барели петрол – и какво могат да направят финансовите институции за управление на риска от санкциите?
Elliptic изчисли, че 4,5% от целия добив на биткойни се извършва в Иран, което позволява на страната да заобикаля търговското ембарго и да печели стотици милиони долари от крипто активи, които могат да се използват за закупуване на внос и заобикаляне на санкциите. Това има последици за финансовите институции, участващи в транзакции с криптовалути – които трябва да гарантират, че имат подходящ контрол, за да се избегнат нарушения на забраните.
САЩ налага почти пълно икономическо ембарго на Иран, включително забрана за целия ирански внос и репресии срещу иранските финансови институции. Износът на петрол е спаднал със 70% през последното десетилетие, оставяйки страната в дълбока рецесия с нарастваща безработица и периоди на граждански вълнения.
Изправен пред тези санкции, Иран се насочва към малко вероятно решение – „копаене“ на биткойни.
Преобразуване на нефт в крипто, чрез копаене на биткойни
Биткойн и други крипто активни мрежи работят с електричество и то доста. Биткойн миньорите работят с компютри, изискващи голямо количество електроенергия, които обработват нови транзакции и ги добавят към блокчейна. В замяна на това „копачите“ биват възнаградени с BTC монети- както от таксите за транзакции, така и от добива им. Процесът на майнинг ефективно преобразува енергията в криптовалута.
Иран призна, че добивът на цифровото злато представлява привлекателна възможност за икономика, засегната от санкции, страдаща от недостиг на парични средства, но с излишък от нефт и природен газ.
Сътрудничество с китайския бизнес
През 2019 г. Иран официално признава криптовалутното копаене, като по-късно установява лицензионен режим, който изисква от миньорите да се идентифицират, да плащат по-висока (но все още много ниска) тарифа за електроенергия и да продават добитите си биткойни на централната банка на Иран. Впоследствие бяха идентифицирани и затворени хиляди нелицензирани ферми за майнинг – включително в джамии, които получават безплатно електричество.
Перспективата за евтина енергия за майнинг на BTC привлече значителни вътрешни инвестиции, особено от Китай, лидер в бранша. Няколко китайски фирми са получили лицензи за добив и са установили дейност в страната. Тези компании са описали установяването на добри взаимоотношения с „армията в Иран“, а едно особено голямо съоръжение в специалната икономическа зона Рафсанджан е построено в сътрудничество с „военна организация“.
Какъв дял от биткойн майнинга притежава Иран в световен мащаб
Точните цифри са много трудни за определяне, но според данните на Elliptic, базираните в Иран миньори представляват приблизително 4,5% от целия добив на биткойни. Това се основава на данни, събрани от миньори от Кеймбриджския център за алтернативно финансиране до април 2020 г., и изявления на контролираната от държавата компания за производство на електроенергия от Иран през януари тази година. В тях се посочва, че 600 MW електроенергия се консумира от миньорите. Понастоящем това ниво на копаене на биткойни би донесло годишни приходи от близо 1 милиард долара.
Електричеството, използвано от крипто копачите в Иран, ще изисква еквивалент на приблизително 10 милиона барела суров нефт всяка година, за да се генерира – около 4% от общия износ на ирански нефт през 2020 г.
Заобикаляне на санкциите – чрез копаене на биткойни
Следователно иранската държава ефективно продава своите енергийни резерви на световните пазари, използвайки процеса на копаене на биткойни, за да заобиколи търговското ембарго. На базираните в Иран миньори им се плаща директно в BTC, който след това може да се използва за плащане на вноса – което пък позволява да бъдат заобиколени санкциите при плащания през иранските финансови институции.
Това стана почти официална политика, като от кабинета на иранския президент наскоро публикуваха доклад, в който се подчертава използването на крипто активи за избягване на репресиите .
Прочетете още: „Централната банка на Иран позволи на финансовите институции да плащат за внос с биткойн“
Много от онези, които извършват транзакции с биткойн и плащат таксите на базираните в Иран миньори, се намират в САЩ – самата страна, оглавяваща забраните. Докато американското правителството обмисля дали да отмени някои санкции срещу Иран в замяна на връщане към ядрената сделка, то ще трябва да обмисли също и ролята, която основната криптовалута играе, за да даде възможност на Иран да монетизира своите природни ресурси и да получи достъп до финансовите услуги като плащания.
Решения за справяне с рисковете от заобикаляне на санкциите
Решения за справяне със рисковете от заобикаляне на санкциите съществуват и вече се използват от ангажираните финансови институции в крипто активната дейност.
Например, решенията за анализ на блокчейн, като тези, предоставени от Elliptic, могат да се използват от регулирани финансови институции за откриване и блокиране на депозити на крипто активи от базираните в Иран субекти, включително майнери. Също така могат да се използват техники, за да се гарантира, че таксите за транзакции не се плащат на миньори във високорискови юрисдикции.