Банката на Федералния резерв на Сейнт Луис публикува доклад за ползите и рисковете от прилагането на децентрализираните финансови протоколи (DeFi) във финансовата инфраструктура. Какво е DeFi (Децентрализирано финансиране) прочетете в статията ни – ТУК
Изследването е озаглавено „Децентрализирано финансиране: на финансови пазари, базирани на блокчейн и интелигентни договори“. В него се споменава, че протоколите DeFi могат да внесат иновации чрез свойства като достъпност, композируемост, ефективност и прозрачност. В същото време се отбелязват техните слабости в сигурността на смарт контрактите и ниска мащабируемост.
Положителните страни на децентрализираните финансови протоколи
„DeFi има потенциал да създаде наистина отворена, прозрачна и неизменна финансова система“, каза Фабиан Шер, професор в Университета в Базел и автор на доклада.
По отношение на достъпността, децентрализираните финансови протоколи могат да изравнят условията за достъп до финансови услуги, каза той. Това се постига за сметка на ниските инфраструктурни изисквания и практически без риск от дискриминация поради анонимния характер.
Смарт контрактите могат да подобрят ефективността на финансовата система чрез по-бързи транзакции в сравнение с традиционните банкови преводи, което може да отнеме няколко дни.
Фабиан Шер смята, че протоколите DeFi също могат да помогнат за намаляване на „риска от финансов крах“. Наличието на текущи и исторически данни е значително подобрение, тъй като понастоящем информацията е разпръсната в голям брой различни бази данни или изобщо не е налична.
Друго предимство на децентрализираните финансови протоколи е тяхната композируемост. Експертът смята, че способността да ги събирате като лего пъзели „създава безпрецедентен интерес към отворения финансов инженеринг“.
Композирането също носи риск от увеличаване на зависимостите. Тъй като все повече и повече продукти си взаимодействат и се интегрират, те стават все по-уязвими към други продукти и изравняват очакваната прозрачност, каза експертът.
Недостатъците на смарт контрактите
Икономистът спомена и уязвимостите на смарт контрактите.
„Грешки в кода могат потенциално да позволят на измамник да изтегли средства от интелигентния договор или да направи протокола неизползваем“, обясни Шер.
В заключение икономистът на Федералната резервна банка на Сейнт Луис даде оптимистична прогноза по отношение на решаването на настоящите проблеми.
По време на писането, размерът на активите, заключени в протоколите DeFi, е близо 40 милиарда долара, според DeFi Pulse.
Припомняме, че анализатори от CipherTrace оцениха щетите от хакерски приложения в сектора DeFi през 2020 г. на 129 милиона долара.