Много финтех стартъпи и утвърдени компании сега търсят нов дом в цяла Европа заради Brexit. България се оформя като водеща дестинация за много от тях, включително крипто, блокчейн и лицензираните институции за електронни пари, потвърждават водещи фирми като SM Digital Holding и Wallex.
Следващия блокчейн индустриален център
България е известна с добрите си резултати с финтех екосистемата и с това, че е много конкурентна дестинация за лицензираните платежни институции поради поддържащите си разпоредби и добрата си позиция в Европа. Сега страната само трябва да заобиколи Литва като юрисдикция номер едно след Великобритания. Литва е отворена за крипто компании, но в същото време интереса към нея намалява, поради риска европейските банки да отказват транзакции от страната.
Едно от основните предимства на България за индустрията е, че тя служи като „тръбопровод“ за лицензираните платежни институции. България има лицензионна структура, за разлика от лицензите на FCA в Обединеното кралство, въпреки че се състои от около десет платежни лиценза , а всички останали лицензи се паспортират. Паспортиран лиценз е, когато дадена компания получи лиценз от един европейски регулатор, а други държави на континента го признаят и оставят компанията да работи в рамките на техните местни пазари.
Пример за привлекателността на страната е, че Симоне Мацука, директор на Wallex, е основал своята компания в България – SM Digital Holding. Това е компания, предоставяща цифрови финансови и правни консултантски услуги на международни компании. SM Digital Holding също е компанията, която поддържа Wallex Trust и Wallex Custody. Wallex е международна група, която предоставя услуги за защита на активите, включително услуга за попечителство, банкови решения без граници, извънборсови услуги, борсова платформа, управление на собственост, операции за масово финансиране и международни лицензи.
България предлага много повече предимства
Освен своята конкурентна лицензионна структура, България има много повече какво да предложи на крипто и финтех компаниите. Страната е стратегически разположена в близост до много пазари и е много достъпна за компании и работници. Въпреки че е член на ЕС, България все още е извън Шенгенското пространство и поради това цените за наеми, заплати, храна и много други са в различен мащаб от другите европейски страни – което дава на компаниите още един позитив за парите им.
Поради тези причини Световната банка откри своя офис за споделени услуги в София, България преди година, за да предостави корпоративна и технологична подкрепа за своите бизнес операции по целия свят. Мястото беше избрано след конкурентно търсене въз основа на широк брой критерии, включително ефективност на разходите, качество на инфраструктурата на информационните технологии (ИТ) и местния фонд от таланти. В наши дни дори има надежди в града за възможността Световната банка да отвори там европейска централа.
„Много съм доволен от създаването на центъра за споделени услуги в София. Това допълнително укрепва силното партньорство на България със Световната банка и признава многото предимства, които България може да предложи ”
Коен Давидсе, изпълнителен директор на Световната банка за България
За мнозина в крипто света България също се счита за символ, за който се предполага, че е най-големият притежател на биткойни в света, на второ място след самия Сатоши Накамото. Това е така, защото през май 2017 г. беше обявено, че властите в страната са конфискували над 213 000 BTC, на стойност над 4 милиарда долара днес. По-късно българските власти отрекоха съобщението, но митът продължава.