Сред тези нови участници са Citadel, Goldman Sachs, UBS и Citigroup, основен играч в сектора на инвестиционното банкиране.
Балчунас предполага, че тези фирми може би първоначално са се колебаели дали да се асоциират с продукта преди пускането му на пазара. Въпреки това, след забележителния успех на Биткойн ETF на BlackRock, който достигна 10 млрд. долара в управлявани активи само за седем седмици – рекордно постижение – тяхното ниво на комфорт да бъдат идентифицирани като оторизирани участници изглежда се е увеличило.
Преди да получи одобрение от Комисията по ценните книжа и фондовите борси в началото на януари, BlackRock вече разкри, че Jane Street Capital, глобална фирма за търговия със собствени средства, и JP Morgan, банков гигант, ще бъдат сред упълномощените участници.
Включването на JP Morgan бе изненада за някои, като се има предвид скептичното отношение на главния изпълнителен директор Джейми Даймън към Биткойн в миналото, който дори се застъпи за забрана на криптовалутата по време на изслушване в Конгреса през декември.
Упълномощените участници играят ключова роля в екосистемата на ETF, като улесняват създаването и обратното изкупуване на акции за емитента, като по този начин дават възможност за обмен на тези акции за парични средства или други ценни книжа. Балчунас предполага, че добавянето на Citadel и други значими фирми към списъка отразява нарастващия интерес от страна на големите играчи на пазара на Биткойн, което е сигнал за по-голяма готовност за публично приемане и асоцииране с криптовалутата.