Мехмет Шимшек, министър на финансите и хазната на Турция, наскоро подчерта предстоящото законодателство, което да гарантира безопасността в крипто пространството и същевременно да насърчава растежа на блокчейн технологията.
Шимшек описа крипто активите като нематериални електронни активи, използващи технологията на разпределената счетоводна книга, като подчерта всеобхватния характер на определението, за да обхване нововъзникващите криптовалути. Той подробно описа изискванията към платформите за търговия, като очерта необходимостта от лицензи от CMB и строги оперативни стандарти, сходни с тези за финансовите институции.
Освен това законодателството отговаря на опасенията за пазарни злоупотреби и екстремни ценови колебания, като определя условия за учредителите, управителите, организационните задължения, капиталовите изисквания и IT инфраструктурата. Шимшек уточни, че въпросите, свързани с данъчното облагане, продължават да се разглеждат отделно, и подчерта намерението на Турция да се приведе в съответствие с международните стандарти за ефективно регулиране.
Фокусът върху спазването на нормативните изисквания се разпростира и върху ролята на съвета за капиталови пазари, който разрешава емитирането на крипто активи като инструменти на капиталовия пазар и контролира продажбата им чрез групово финансиране, създавайки цялостна рамка за развитието на блокчейн.
Шимшек също така изтъкна усилията на Турция да подобри позицията си пред Специалната група за финансови действия (FATF) чрез това законодателство с цел постигане на “съвместен” статут и подобряване на позицията на страната в световните регулаторни норми.
Като цяло основната цел на тези разпоредби е да се засили безопасността на крипто пространството, да се намалят рисковете и да се насърчи растежът на блокчейн технологията и на по-широката екосистема на криптовалутите. С тези развития Турция изглежда готова да се присъедини към лигата на държавите с добре дефинирани и всеобхватни крипто регулации.