По време на показанията си пред Комисията по финансови услуги към Камарата на представителите на САЩ Йелън подчерта присъщите рискове, които крипто секторът поражда, включително потенциалните уязвимости, произтичащи от нестабилността на цените и оперативните практики на платформите, които не отговарят на изискванията.
Тя подчерта значението на прилагането на стабилни регулаторни мерки за намаляване на тези рискове и за гарантиране на стабилността на финансовата система.
Забележките на Йелън идват в момент на нарастващ контрол върху регулирането на криптовалутите, като политиците се борят да намерят баланс между насърчаването на иновациите и защитата на инвеститорите.
По-конкретно появата на стабилни монети предизвика загриженост сред регулаторните органи поради потенциала им да нарушат традиционните финансови системи.
Тези цифрови активи, обвързани с фиатни валути като американския долар, набраха популярност заради предполагаемата си стабилност, но също така предизвикаха критики заради непрозрачния си регулаторен статут и потенциалните системни рискове.
В отговор на тези предизвикателства законодателите проучват законодателни решения за преодоляване на пропуските в настоящата регулаторна рамка.
Предложеното FIT21 законодателство представлява едно от тези усилия за осигуряване на яснота и надзор в бързо развиващото се пространство на цифровите активи.
С двупартийната подкрепа и с помощта на заинтересованите страни от сектора, законопроектът има за цел да създаде всеобхватна регулаторна рамка, която насърчава иновациите, като същевременно предпазва от потенциалните рискове, свързани с цифровите активи.