В програмната си реч на конференция за цифровите валути в Сеул управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева изтъкна опасенията си за дестабилизиращото въздействие на широкото разпространение на крипто активите.
Тя изрази опасения, че широкото използване на криптовалути може да подкопае макроикономическата стабилност, като засегне трансмисията на паричната политика, управлението на капиталовите потоци и устойчивостта на фискалните мерки поради волатилния им характер, особено като повлияе на събирането на данъци.
Георгиева подчерта, че целта е да се създадат разпоредби, насочени към насърчаване на по-ефективна, оперативно съвместима и приобщаваща финансова система, като същевременно се намалят рисковете, свързани с криптовалутите.
Изтъквайки необходимостта от инфраструктура, използваща крипто технологиите, тя уточни, че намерението на тези разпоредби не е да се върнат към ерата преди крипто или да задушат иновациите, а по-скоро да създадат рамка, която да насърчава и насочва иновациите.
Тя се застъпи за това, че добре разработените разпоредби имат потенциала да стимулират и насочват иновациите в положителна посока. Георгиева също така подчерта избора, пред който са изправени създателите на политики по отношение на еволюцията на цифровите валути, като предположи, че те могат или да допринесат активно за подобряване на процеса, или да рискуват да бъдат изключени от него, предвид неизбежното му развитие.
Георгиева подчерта значението на взаимното обучение между държавите, особено от страна на нововъзникващи пазари като Индия, с нейната стабилна цифрова публична инфраструктура. Освен това тя призна стойността на прозренията, получени от историческия опит на развитите икономики, при оформянето на бъдещето на цифровите пари.