През май 2023 г. Европейският съвет прие първата цялостна правна рамка за крипто индустрията. Рамката MiCA има за цел да защити инвеститорите чрез по-строги стандарти за прозрачност и правила за борба с прането на пари (AML).
Европейските банки вече са по-уверени в разработването на крипто услуги, но им липсват технически познания и инфраструктура. Поради това те се възползват от услугите на доставчици на крипто услуги като Bitpanda.
Raiffeisen, най-голямата общностна банкова група в Австрия, си партнира с Bitpanda, за да предложи услуги за цифрови активи на клиентите на банкиране на дребно, докато други големи банки се стремят да разработят корпоративни крипто услуги.
Освен законопроекта MiCA, одобрението на първите спот Биткойн (BTC) ETF в САЩ също подейства като силен катализатор за институционалния интерес, който е отразен в най-големите европейски банки.
Според Ензерсдорфер-Конрад в цяла Европа банките от всички размери, от първо до трето ниво, търсят доставчици на крипто услуги и случаи на употреба за това как да започнат.
Миналата седмица най-голямата германска федерална банка, Landesbank Baden-Württemberg (LBBW), обяви, че ще предлага крипто попечителски услуги на институционални клиенти от втората половина на годината. Банката използва инфраструктурата на Bitpanda за предоставяне на попечителски услуги.
Според заместник-изпълнителния директор на Bitpanda някои от най-големите корпорации в Германия, които са клиенти на LBBW, вече държат крипто активи, преди банката да започне да проучва решения за попечителство.