Държавите членки на ЕС и политиците се събраха, за да обсъдят регламентите за изкуствения интелект с цел да изготвят стабилна политика за управление на системи, управлявани от изкуствен интелект, като ChatGPT, със силен акцент върху защитата на правата, неприкосновеността на личния живот и данните на гражданите на ЕС.
Преди две години Европейската комисия предложи закон за изкуствения интелект, който се стреми да регулира системите въз основа на потенциалния им риск за гражданите. През юни тази година Европейският парламент подкрепи това предложение.
Понастоящем Комисията участва активно в преговори относно биометричното наблюдение и регулирането на платформи като ChatGPT и Google Bard.
Едновременно с това на насроченото за вчера заседание, се събраха членове на ЕС и законодатели, за да се потопят в обсъжданията на регламентите за изкуствения интелект, които ще продължат до четвъртък, 7 декември.
Финализирането на споразумението преди изборите за Европейски парламент през юни е от решаващо значение, за да могат тези правила да бъдат приложени на практика.
В ЕС се появиха спорове относно изкуствения интелект в биометричното наблюдение и основополагащите модели, поддържани от гиганти като Microsoft и Google.
Докато законодателите от ЕС настояват за ограничения на изкуствения интелект в биометричното наблюдение, някои правителства търсят изключения, особено за националната сигурност и военните приложения.
Освен това скорошно предложение на Франция, Германия и Италия, в което се застъпва идеята за саморегулиране на създателите на генеративни модели на AI, внесе повече несигурност в дискусиите.
Въпреки предварителните дискусии, нерешените различия могат да създадат пречки за постигане на споразумение, според източници, предпочели анонимност. Длъжностните лица също така подчертават непрекъснатата необходимост от съществен напредък в преоформянето на пейзажа на изкуствения интелект в страната.