Тази ревизия представлява потенциално предизвикателство за съживяване на забавената китайска икономика, като се имат предвид мащабните последици от сътресенията на пазара на недвижими имоти. Инвеститорите и икономическите анализатори следят отблизо това развитие, опасявайки се, че то може да задълбочи съществуващите икономически проблеми и да отслаби перспективите за растеж.
Предпазливата позиция на агенцията подчертава приближаващата се възможност за намеса на Пекин в подкрепа на местните правителства и държавните предприятия, които се огъват под тежестта на нарастващите дългове.
Подобна помощ, макар и от решаващо значение за стабилизирането на финансовия пейзаж, потенциално би могла да попречи на инициативите, насочени към стимулиране на инвестициите и подпомагане на устойчивия икономически растеж.
Преразглеждането на перспективата за китайските държавни облигации като негативна служи за предупреждение към потенциалните кредитори, като сигнализира за повишен риск от неизпълнение на задълженията от страна на китайското правителство в обозримо бъдеще. Това е червен флаг, който подтиква към преоценка на рисковете, свързани с инвестирането в китайски финансови инструменти.
Китайското министерство на финансите обаче изрази несъгласие, като подчерта продължаващото икономическо възстановяване, което според него напредва стабилно въпреки тези трудности.
И все пак, предвид сътресенията на пазара на недвижими имоти и техните каскадни ефекти върху държавните приходи и динамиката на кредитирането, страната е изправена пред трудна битка за насочване на икономическия си курс към стабилно и устойчиво възстановяване. Борбата за постигане на баланс между усилията за съживяване на растежа и необходимостта от контрол върху дълга остава критично предизвикателство в икономическата карта на Китай.