Тяхното предложение включва преоценка на критериите с цел стабилните монети да бъдат позиционирани като субекти с по-нисък риск в сравнение с криптовалути като Биткойн (BTC). От BCBS, исторически предпазливи по отношение на крипто, преди това се застъпваха за значително максимална допустима тежест на риска от 1.250% за публично търгувани цифрови активи като Биткойн.
Това означава, че от банките се изисква да поддържат капиталови резерви, съответстващи на експозицията им към такива активи, със строги ограничения за разпределяне на само 2% от основния им капитал към тези по-рискови активи.
Понастоящем обаче BCBS проучва възможността криптовалутите с “ефективни механизми за стабилизиране”, като например стабилните монети, да получат по-благоприятно третиране съгласно предложения “преференциален регулаторен подход от група 1б”.
Това бележи потенциално отклонение от настоящите норми при прилагането на капиталовите изисквания. Предложението сочи, че стабилните монети могат да бъдат обект на регулаторни мерки въз основа на риска на техните базови активи, което потенциално ги приравнява към съществуващата рамка на Базелските стандарти, а не към по-строгите регулации, наложени на BTC и други алткойни.
Освен това BCBS представи предложения, с които задължава банките да оповестяват участието си в дейности, свързани с криптовалути.
Тези изисквания за оповестяване обхващат изчерпателни подробности както за качествените, така и за количествените аспекти на свързаните с криптовалути рискове, включително конкретни данни за експозицията на банката, нейните дейности и свързаните с тях изисквания за ликвидност. BCBS има за цел да приложи тези разпоредби за оповестяване до 1 януари 2025 г.