Проучването, озаглавено “Избори 2024: Ролята на криптовалутите” хвърля светлина върху последиците от срива на крипто борсата FTX, която първоначално предизвика затруднения в растежа на пазара на цифрови активи.
Въпреки че след провала на FTX не се наблюдава значителен скок в собствеността на криптовалути, се очертава положителна тенденция: 40% от инвеститорите изразяват интерес да включат крипто в бъдещите си инвестиционни портфейли.
Сред преобладаващите опасения инфлацията се очертава като основна тревога за американците. Интригуващо е, че лицата, запознати с цифровите активи, проявяват повишен интерес към придобиването на Биткойн (BTC) като предпазна мярка срещу обезценяване на валутата по време на инфлационни периоди.
В исторически план икономическата несигурност, особено инфлацията, е стимулирала интереса към активи като Биткойн, възприемани като средство за съхранение на стойност, сравнимо с цифровото злато. Забележително е, че анкетираните, които са добре запознати с криптовалутите, проявяват по-голям интерес към Биткойн в отговор на инфлацията или по-широки икономически промени.
Това подчертава два важни аспекта: първо, запознатите с Биткойн са склонни да го възприемат като актив на макро ниво, и второ, подчертава необходимостта от засилено образование, за да се улесни по-широкото разбиране на нововъзникващи технологии като BTC за по-широко приемане.
Освен това проучването подчертава ясно изразената склонност на по-младите хора към крипто активите, особено когато са подкрепени от ясно определени регулаторни рамки.
Статистическите данни за собствеността сред поколението Z и милениалите представят картина на по-висока собственост върху крипто активи (съответно 31% и 35%) в сравнение с традиционните акции (съответно 17% и 24%).
Нещо повече, значително мнозинство в рамките на тези демографски групи (съответно 54% и 58%) вижда “крипто и блокчейн технологията като бъдещето на финансите”. Освен това значителна част (68% в рамките на възрастовата група 18-34 години) изразяват готовност да инвестират в крипто, ако има по-прозрачни политики и регулации.