Предупреждението е във връзка със съвместна декларация, публикувана на 27 декември от Върховната народна прокуратура и Държавната администрация за чуждестранна валута (SAFE), в която се настоява за по-строги мерки срещу използването на Tether (USDT) за обмен на валута.
Документът изрично забранява конвертирането на китайски юани в чуждестранни валути чрез USDT, а местните клонове са инструктирани да предприемат наказателни действия срещу всякакви незаконни дейности по обмен на валута.
В един от значимите случаи Джао Дон, идентифициран като основател на RenrenBit, платформа за търговия с криптовалути, бе подложен на строги санкции за подпомагане на транзакции между криптовалути и местни валути. Участието му в закупуването на дирхами на Обединените арабски емирства (ОАЕ) с Tether (USDT) и последващата им продажба за китайски юани в континентален Китай доведе до значителна глоба от 322,000 долара и присъда от седем години затвор.
Друго лице получи присъда от девет месеца затвор за покупка на Tether (USDT) на стойност 13,067 долара през август 2023 г.
Тази строга позиция е в съответствие с дългогодишната забрана на Китай за криптовалутите и свързаните с тях дейности, включително търговия и добив, установена преди повече от две години. Въпреки тези ограничения стабилните монети като USDT запазват популярност в страната. По-рано в съдебно решение от 2022 г. изрично бе посочено, че стабилните монети не могат да се използват за плащане на заплати. Въпреки това към октомври 2022 г. китайският крипто пазар се запази, макар и в по-малък мащаб от наблюдаваното преди това.
Освен това Китай се превърна в ключов играч в развитието на цифровите валути на централните банки (CBDC), демонстрирайки значителен напредък в тяхното приемане. Различни региони в страната започват да интегрират цифровите валути в ежедневните транзакции, като например разходите за обществен транспорт.