В днешната статия представяме небезивестния, обвързан с долара в съотношение 1 : 1 – USD Coin, създаден в резултат от партньорството на Circle и Coinbase и натоварен с мисията да доведе до минимум волатилността на цените.
Естество
USD Coin е централизирана стабилна монета, обвързана с долара. Това е вторият по големина крипто актив по капитализация с фиксирана цена след Tether (USDT).
Стойността на 1 USDC е равна на $1 и има изключително ниско отклонение от целевото ниво (под 1%) от пролетта на 2020 г.
Токенът е подкрепен с резерви от дългови ценни книжа и парични средства, държани в баланса на регулирани и редовно одитирани от САЩ финансови институции.
Негов емитент е CENTER, консорциум от американските дружества – Circle и Coinbase.
Популярност
Активът беше пуснат през септември 2018 г. от горепосочените две компании.
Към лятото на 2022 г. USDC е втората по големина стабилна монета по капитализация след USDT (Tether). През 2021 г. пазарната стойност на фиксираната криптовалута, според CoinGecko, се увеличи повече от 10 пъти (от $4 милиарда на $42,4 милиарда), достигайки почти $55 милиарда до края на юни 2022 г.
Стейбълкойнът е централизиран токен и е популярен по няколко причини. Участниците на пазара се доверяват на емитентите на актива: Circle и Coinbase са големи и регулирани финансови институции, които поддържат високи стандарти на работа и спазват законите.
В допълнение, те успяха да създадат прозрачна система за отчитане на USDC резервите, които са в основата на надеждността и доверието в централизираните стабилни монети. Средствата, необходими за осигуряване на фиксирания курс на алткойна, се съхраняват в балансите на най-големите американски банки и се одитират редовно от независим одитор.
Според анализаторите на Arcane Research до есента на 2022 г. втората по големина стабилна криптовалута ще надмине основния си конкурент – Tether (USDT) – по отношение на пазарната капитализация.
Приложимост
Обвързаните към стойността на долара койни са създадени, за да намалят рисковете от нестабилност на пазара с цифрови активи. Следователно те са подходящо средство за транзакции във веригата и съхранение на капитал.
Този тип дигитални активи е полезен за инвеститори и търговци: те използват стейбълкойни за сетълменти на платформи за търговия, съхраняват в тях печалбата, получена от трейдинг с виртуални валути, както и като част от инвестиционния портфейл.
Допълнителни предимства на стабилните монети като USDC се разкриват в областта на децентрализираните финанси. Токенът се използва в различни протоколи за търговия като Aave, Celsius Network, Compound и други.
На кои блокчейни е наличен USDC
Първоначално USD Coin беше пуснат в блокчейна Ethereum под формата на токен ERC-20, но оттогава поддържа и други мрежи, като: Algorand; Avalanche; Flow; Hedera; Solana; Stellar; TRON; Polygon (чрез напречен верижен мост).
Защита
Централизираният емитент на USDC контролира резервите. Към юли 2022 г. те се състояха от три четвърти краткосрочни държавни облигации на САЩ и една четвърт кеш долари. Всички тези средства се съхраняват в сметки във водещи американски финансови институции: BlackRock, BNY Mellon, Bank of New York и други.
Информацията за запасите на стейбълкойна е част от публичните финансови отчети на емитента му. Сметките се одитират от американската счетоводна фирма Grant Thornton LLP, която публикува атестации за резерви, които поддържат фиксирането на токена към долара. Одитът проверява точността, пълнотата и състава на наличностите, както и информацията за вътрешните контроли, които гарантират акуратността на финансовото счетоводство.
Месечните отчети за гаранционните средства се представят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), тъй като Circle възнамерява да стане публична компания в края на 2022 г.
След колапса на Terra, главният изпълнителен директор на дружеството – Джеръми Алер, пусна серия от съобщения, насочени към изграждане на доверие в USD Coin. В един от тях той обеща, че в бъдеще докладите за обезпеченията ще се издават ежедневно.
Еквивалент в евро
В края на юни 2022 г. Circle представи нов стейбълкойн, наречен Euro Coin (EUROC), чиято стойност е обвързана с еврото.
Токенът се издава в мрежата Ethereum и е достъпен на платформите BitMart, Bitpanda, CEX.io, FTX и HitBTC. Активът също се търгува на децентрализираните борси Curve и Uniswap. Според CoinGecko към 15 август капитализацията на дитигалната валута е повече от $5,3 милиона.
EUROC резервите се държат в сметки, деноминирани в евро. Попечители на фонда са Fireblocks, Anchorage Digital и CYBAVO.
Прочетете още: „Подкрепа от Tether и USDC за прехода на Ethereum към PoS“
Критики към проекта
В началото на август американските власти поставиха уебсайта на блокчейн миксера Tornado Cash, както и свързаните с него крипто уолети, в списъка със санкции.
След това Circle блокира USDC адресите на портфейлите, свързани с крипто смесителната платформа, които съдържат над 75 000 токена.
Това решение беше критикувано от крипто общността и Руне Кристенсен, съосновател на протокола MakerDAO DeFi, предложи всички USD Coin токени, които служат като обезпечение на децентрализирания DAI, на стойност $3,5 милиарда, да бъдат обменени за Ethereum. Виталик Бутерин се противопостави на тази идея.
В началото на 2022 г. най-малко два блокчейн проекта – Nomad и Slope, в които Circle инвестира, бяха хакнати. Компанията изключи инцидентите да са повлияли на резервите на USDC.