В сряда в азиатската търговия китайските акции бележат разпродажби, като индексът Hang Seng China Enterprises се понижи с 3.9%, отбелязвайки най-трудния си ден от октомври 2022 г. насам. Индексът CSI 300 също се сблъска със спад от 2.2%, придружен от глобални инвеститори, които се освобождават от приблизително 1.8 млрд. долара в акции на нетна база, по данни на Bloomberg.
Китайската народна банка предупреди за предизвикателна година за икономиката. Изненадващо, в понеделник политиците решиха да запазят основния лихвен процент, противно на пазарните очаквания за неговото намаляване.
Въпреки че анализаторите на BlackRock и JPMorgan Asset Management виждат потенциал в китайските акции и очакват възстановяване, мечите настроения на чуждестранните инвеститори, смесените резултати от усилията на правителството за стимулиране на икономиката и спадът в потребителските нагласи допринасят за несигурната перспектива.
След премахването на пандемичния локдаун в края на 2022 г. втората по големина икономика в света се бори да се възстанови. Пекин се сблъсква със спад в сектора на недвижимите имоти и бавен икономически растеж. През декември фабричната активност в страната достигна шестмесечно дъно поради намаляващото търсене.
Освен това демографските предизвикателства, като например историческата безработица сред младите хора и намаляването на населението, потискат оптимизма. Намаляващата раждаемост и макроикономическите пречки оказват влияние върху потребителските нагласи, което може да доведе до намаляване на потребителските разходи и да повлече надолу бизнеса, печалбите и оценките. Вследствие на това инвеститорите намират основание да поддържат песимистична позиция.