Тези нови предложения имат за цел да въведат програмируемост в системата на CBDC, за да отговорят на нуждите на различни заинтересовани страни, като например държавни органи и корпорации. Тази възможност за програмиране ще позволи извършването на целенасочени плащания и конкретни разходи.
Гувернaтор Шактиканта Дас подчерта плановете на РБИ за усъвършенстване на функционалностите на CBDC-R по време на скорошно политическо изявление, демонстрирайки ангажимента на централната банка да развива цифровите платежни системи и да се адаптира към променящия се икономически пейзаж.
В отговор на предизвикателствата, породени от ограничения достъп до интернет в някои региони, РБИ планира да въведе офлайн функционалност в системата CBDC-R. Този ход има за цел да даде възможност за извършване на транзакции в райони с лоша свързаност.
Предложената офлайн функционалност ще бъде подложена на тестване в различни географски региони, включително селски и хълмисти райони, за да се определят ефективни методи за улесняване на CBDC транзакциите в офлайн режим.
За да осигури плавен преход, РБИ постепенно ще въвежда офлайн функционалности чрез пилотни проекти, като дава приоритет на ползваемостта и надеждността, за да увеличи максимално ползите от CBDC-R за потребителите в цялата страна.
Поглеждайки назад, по пътя на Индия към модернизиране на цифровите операции чрез CBDC инициативите се наблюдават значителни етапи, включително провеждането на пробни проекти за CBDC на едро с участието на девет избрани банки и скорошното пускане на e-rupee – цифрова валута, разпространявана чрез финансови посредници, която предлага на потребителите сигурен и удобен метод за транзакции.