Въпреки забраната на Етиопия за търговия с криптовалути, страната легализира добива на Биткойн през 2022 г. – ход, който привлече китайски фирми, търсещи нови възможности за инвестиции след репресиите на Китай срещу криптовалутите през 2021 г.
Разследването на Bloomberg разкрива, че по-голямата част от компаниите, които сключват сделки с контролираната от държавата енергийна компания, са китайски. Те са привлечени от изобилната и сравнително евтина хидроенергия на Етиопия, която представлява 92% от електроснабдяването на страната.
Това, в съчетание с умерения климат на Етиопия, я прави привлекателно място за майнинг дейности в сравнение с региони като Тексас, където по-високите температури водят до повишени разходи за охлаждане на криптодобивното оборудване.
Въпреки забраната за добив на криптовалути някои миньори в Етиопия намират начини да работят, като прикриват дейността си като фабрики или селскостопански проекти, за да получат достъп до електричество.
Подобни тактики, прилагани в други страни, като Иран и Казахстан, обаче бяха бързо прекратени от властите. Освен това инвестирането в Етиопия крие рискове, включително потенциална политическа нестабилност, която увеличава несигурността на тези начинания.
В други части на Африка се наблюдава нарастващ интерес към използването на възобновяеми енергийни източници за икономическо развитие и опазване на околната среда.
Например в Демократична република Конго хидроенергийните инициативи не само са от полза за местните общности, но и допринасят за опазването на природните ресурси, като например националните паркове. Това подчертава една по-широка тенденция в целия континент, където проектите за възобновяема енергия се осъществяват заради двойната им полза от устойчивото развитие и опазването на околната среда.