Тази инициатива има за цел да насърчи сътрудничеството по стратегията за развитие “Един пояс, един път” чрез публична блокчейн рамка.
Управлявана от Фондация Conflux, известна като Шанхайски изследователски институт за блокчейн Tree-Graph, Conflux Network управлява тази многоверижна блокчейн екосистема.
Въпреки историческия скептицизъм на Китай към криптовалутите, тази правителствена инициатива бележи отклонение от твърдата му позиция. От 2017 г. насам Китай прилага строги мерки за регулиране на крипто сектора, включително затваряне на местни борси за Биткойн. И все пак доклад на виетнамска фирма за рисков капитал разкри, че 33.3% от китайските инвеститори все още притежават резерви от стабилни монети, като изостават само от Виетнам.
На фона на регулаторните пречки китайските трейдъри са намерили начини да се справят със забраната за криптовалути, като до голяма степен предпочитат централизираните крипто борси. През 2021 г. Пекин засили репресиите си, като забрани търговията с криптовалути и добива им, наред със забраната за офшорните борси. Преди тази репресия Китай доминираше значителна част от световния хеш-рейт на добива на Биткойн.
В отговор на нарастващата загриженост за прането на пари Китай е на път да измени своите правила, за да обхване крипто транзакциите. Това изменение, първото по рода си от 2007 г. насам, има за цел да наложи по-строги мерки срещу свързаните с крипто дейности за пране на пари.
Скорошни доклади хвърлиха светлина върху ролята на “платформите за търговия с виртуални валути” в улесняването на нелегална банкова операция на стойност 2.2 млрд. долара за заобикаляне на валутните ограничения в страната.