Съоснователят на Ethereum Виталик Бутерин нарече поверителността „най-големият оставащ проблем“ на мрежата и предложи решение.
Той припомни, че по подразбиране цялата информация в публичния блокчейн е общодостъпна. Това означава потенциално разкриване не само на крипто транзакции, но и информация за регистрация на ENS, всякакви видове NFT, както и други данни.
За да се осигури поверителност, Бутерин предложи използването на концепцията за скрити адреси (stealth address).
Според решението, потребителят създава разходен ключ (spending key), използван за генериране на мета адрес за предаване на подателя. Последният използва данните, за да създаде скрит адрес чрез криптографски изчисления и да изпрати активи към него. Заедно с транзакцията, той публикува криптиран ключ (ephemeral pubkey), който помага на получателя да открие уолета.
За всяка операция се генерира нов stealth address, който не е известен на никого отвън, дори на подателя. Потребителят може да открие всички тях, като сканира мрежата с ephemeral pubkey.
Прочетете още: „Виталик Бутерин разкрива 3 „огромни“ възможности за крипто сектора през 2023 г.“
За по-нататъшно скриване на връзката между данните, използвани за генериране на скрития адрес, Бутерин предложи да се използват други „два алгоритма“ във веригата от операции.
За да не се разкрива информация за взаимодействията на stealth address при плащане на такси, например в случай на прехвърляне на NFT, съоснователят на Ethereum предложи да се използва технологията за поверителност на ZK-SNARKs. Друга възможност е да закупим билети (комплекти за плащане на такси) от агрегатори на транзакции.
Според Бутерин предложеното решение за поверителност ще създаде проблеми за портфейлите, които имат опция за социално възстановяване. В такива акаунти механизмът за много подписи позволява на собственика, с помощта на доверени лица, да възобнови достъпа в случай на загуба на данни.
Виталик смята, че с тази опция потребителите трябва да приемат, че процесът на обновяване ще бъде сложен, скъп и отнема време – до 2 седмици. В дългосрочен план той може да бъде опростен с помощта на доказателства с нулево знание, сигурен е съоснователят на Ethereum.
„Основните скрити адреси могат да бъдат внедрени доста бързо точно сега, за да се увеличи значително практическата поверителност на потребителите в ETH мрежата. Те изискват малко работа от портфейлите, за да ги поддържат. Вярвам обаче, че е необходимо да се премине към по-естествен модел за мултикаст поради други причини, свързани с поверителността“
-заключи програмистът.
Нека си припомним, че през декември съоснователят на Ethereum назова пет посоки за развитие на екосистемата на втората криптовалута по отношение на капитализацията, които го вдъхновяват.