Криптовалутите може да продължат да падат през 2023 г. като част от текущия пазарен цикъл, предупредиха авторите на доклада от аналитичната компания Nansen Research. Те отдадоха това на възможна рецесия в САЩ и разпродажби на фондовия пазар, ако Федералният резерв продължи политиката си на повишаване на лихвените проценти.
Според анализаторите пикът на укрепване на щатския долар все още не е достигнат и пазарните условия не благоприятстват увеличаване на цените на рисковите активи, включително акциите и дигиталните валути. Самите те не изглеждат нито „прекомерно скъпи“, нито „евтини“ спрямо индекса S&P 500.
В доклада експертите използват свои собствени пазарни индикатори, включително Crypto Risk Premium (CRP). Те го определят като индикатор за свръхвъзвръщаемостта, изисквана от инвеститорите, за да компенсират притежаването на крипто активи, свързвайки стойностите му с фундаменталната цена на тези активи.
При сценарий с рецесия в САЩ и нова вълна от разпродажби на фондовия пазар, вероятно ще има рязък скок на този показател както за акциите, така и за криптовалутите, което може да провокира допълнителен спад в стойността им. Специалистите обаче признават, че това може да е последната стъпка в спада на цените на крипто пазара.
Проуването на компанията
Крайният извод от проучването на Nansen е, че Фед вероятно ще затегне финансовите условия. В допълнение към последствията от решенията й, търговията все още преминава през редица непредвидени развития. Колапсът на екосистемата Terra през май и неотдавнашният срив на борсата FTX предизвикаха засилване на мечия период на крипто индустрията.
„Няма видими фактори, които биха могли да обърнат пазара. Първо, борсите трябва да си върнат доверието на инвеститорите, които са загубили милиарди поради измамници, и едва след това да се търсят фундаментални причини за растежа на търговията с дигитални валути“
– коментира ситуацията Владислав Антонов, финансов анализатор в BitRiver.
Затягането на паричната политика на Федералния резерв предизвика срив на пазарите. Бързото покачване на лихвите удари икономиката на Съединените щати, тъй като борбата с инфлацията се проточи. Корелацията между BTC и S&P 500 до 7 ноември 2022 г. беше 0,82 за 90 дни на търговия и 0,75 за 30 дни. Според Антонов след колапса на борсата FTX е имало корелация между цената на биткойн и борсовия индекс на фона на бягството на купувачите от цифровите активи.
„Ако фондовият пазар се понижи, дигиталното злато ще продължи да прави нови дъна. Без апетит за риск от страна на инвеститорите, той няма да се повиши “, прогнозира експертът, добавяйки, че техническият анализ все още показва продължаване на низходящия тренд с цели в зоната от $10 000 – $12 000.
Прочетете още: „Доналд Тръмп: Икономиката на САЩ е изправена пред „много по-голям проблем от рецесията“„
Настъпилата рецесия в икономиката на САЩ
Рецесията в икономиката на САЩ всъщност вече е настъпила тази година, отбелязва Артем Деев, ръководител на аналитичния отдел в AMarkets. В две поредни тримесечия БВП на страната показва спад, който се счита за техническа рецесия (минус 0,3% през първото тримесечие и минус 0,9% през второто). През третото тримесечие търговията на държавата отбеляза ръст от 2,9%, което е резултат от притока на капитали от Европа на фона на енергийната криза.
Според ръководителя сега като цяло нито икономистите, нито инвеститорите, както и МВФ и Фед, имат големи съмнения, че икономиката на Съединените щати може да навлезе в рецесия през 2023 г. Причината за това ще бъде ръстът на лихвите на регулатора за борба с инфлацията, която е рекордна от десетилетия, което рано или късно ще доведе до забавяне на потребителското търсене и финансовите процеси в страната.
„На този фон американският фондов пазар също се очаква да падне. Дъното на индекса все още не е достигнато. Разбира се, в подобна ситуация купувачите все повече ще избягват риска, на първо място, отървавайки се от криптовалутите“
– прогнозира представител на AMarkets.
Обменният курс на BTC
На фона на всичко обменният курс на биткойн се е понижил с повече от 60% от началото на 2022 г и е актуализирал двегодишно дъно. В допълнение, изтичането на пари на крипто инвеститорите беше улеснено от фалита на компанията FTX. Според Деев колапсът на една от най-големите крипто борси все още може да предизвика „ефект на доминото“, когато други уебсайтове за търговия също имат проблеми с ликвидността.
Анализаторът дава като пример компанията Binance , от чиито портфейли купувачите са изтеглили $6 млрд през седмицата от 13 декември до 20 декември. В същото време американските финансови власти възнамеряват да регулират строго крипто пазара, за което се подготвят нови законодателни инициативи, добави физическото лице.
Според Деев очакванията за глобална криза, масовото изтегляне на средства на инвеститорите от крипто платформите, загубата на доверие в борсите и засиленото държавно регулиране на сектора на цифровите активи не дават много шансове за растеж на пазара в обозримото бъдеще. Струва си да се очаква, че през следващата година може да се регистрира както още по-голям спад в стойността на BTC до $10 000, така и понижение в цената на други дигитални валути.
Съдържанието е само с информационна цел и може да включва личното мнение на автора, което да не отразява непременно това на KriptoNovini. Всички финансови инвестиции, включително тези с криптовалути, носят значителен риск, така че винаги правете пълно проучване, преди да инвестирате. Никога не влагайте пари, които не можете да си позволите да загубите; авторът или публикацията не носи никаква отговорност за вашите финансови загуби или печалби.