Все още има много място за иновации, според съоснователя на ETH – Виталик Бутерин.
Той сподели три „огромни“ възможности за развитие, които все още не са реализирани в крипто света, а именно: масовото приемане на цифрови портфейли, устойчиви на инфлация стабилни монети и базирани на Ethereum достъпи до уебсайтове.
Подобряване на използваемостта на криптовалутите и портфейлите
Бутерин сподели своята перспектива за индустрията през 2023 г. по време на интервю със съсобственика на Bankless – Дейвид Хофман, отговаряйки на изразената загриженост на водещия по отношение на потенциалното приключване на „вълната по приемането“ на децентрализирани приложения и стесняващите се изгледи за надграждане в тази сфера.
Виталик пренебрегна „лимбо периода“ (неопределено време между два етапа), размишлявайки над тезата, че като цяло трябва да се направят повече разработки в инфраструктурата на крипто уолетите, за да се постигне по-лесното им използване от обикновените хора и да се гарантира, че са в състояние да включат повече потребители.
„Да направим портфейл, който да се използва от милиарди души – това е огромна възможност.“
– каза съоснователят на Ethereum.
Устойчивост срещу рецесия
Второто развитие, върху което трябва да се наблегне според Бутерин е свързано със създаването на глобално достъпна и устойчива на рецесии стабилна монета, която може да издържи на всички видове сътресения – както във веригата, така и в по-широката макроикономика:
„Ако успеем да създадем стейбълкойн, който всъщност може да преживее всичко, включително хиперинфлация на щатския долар, би било революционно за индустрията.“
Въпреки всичко, крипто иноваторът не предложи технически решения за постигане на тази цел.
Развитието на Ethereum
Големият разработчик завърши с виждането си за бъдещето на основаната от него криптовалута и нейната потенциална приложимост.
Според него блокчейнът на ETH може да допринесе значително за развитието на интернет и базираните на новата технология апликации, оставяйки в миналото господството на текущите централизирани монополи. Той заяви:
„Ако можем да използваме Ethereum, за да влизаме в уебсайтовете и да работим, премахвайки водещите инструменти на Facebook, Google и Twitter, ще сме постигнали нещо голямо, нали?“
Известният програмист обаче посочи, че възможността за запълване на празнините на пазара става все по-малко очевидна поради нарастващата конкуренция и съзряването на икономиката.
Бутерин прекара последните няколко седмици в споделяне на своите знания и съвети за крипто пространството, изразявайки оптимизъм за предстоящите години.
Говорейки за бъдещето на ETH и новите технологии по-рано този месец (на 5 декември), той сподели, че се вълнува от базираната на блокчейн идентичност, децентрализираните автономни организации (DAO) и хибридните приложения.
Няколко дни по-рано, на 3 декември, съоснователят на втората криптовалута повтори колко е важен дългосрочният поглед, визирайки търговците, които трябва да се фокусират върху техническите разработки, вместо върху цената.
Прочетете още: „Виталик Бутерин представи актуализирана планова карта за развитието на Ethereum“
След колапса на FTX Виталик призова за преосмисляне на нивото човешко влияние, което може да бъде упражнено върху даден протокол, съветвайки инвеститорите да се доверяват повече на отворения и прозрачен код, отколкото на хората.