Продължителната корекция на крипто пазара не се отразява по никакъв начин на популярността на дигиталните валути. С нарастването на броя на потребителите алгоритмите на топ мрежите стават все по-сложни. Това принуждава миньорите да увеличат мощността си за майнинг.
В ASIC майнинга, хеширането се извършва чрез специални чипове за копаене. Благодарение на такива микросхеми мощността на един ASIC е еквивалентна на хешрейта на 700 видеокарти. Трудността на добива обаче непрекъснато нараства. За да отговорят на новите условия, разработчиците подобряват технологията за създаване на компютърните елементи. Например, за да увеличат енергийната ефективност, производителите намаляват размера им .
Най-добрите ASIC чипове за майнинг
Поради високите цени на оборудването много потребители сглобяват ASIC сами. Основните компоненти на копача, от които зависи производителността, са чиповете. Отделната микросхема е предназначена за извличане само на цифрови активи, по определен алгоритъм. През 2022 г. най-популярните чипове за майнинг са тези за добив на криптовалутите:
- Bitcoin
- Dash
- Bitcoin Cash
- Zcash
- Etherium
BM1397
Bitmain пуска най-новото поколение 7nm чип, който е предназначен за майнинг на BTC и BCH.
Енергийната ефективност на BM1397 е 30 J/TH (28% повече от предишния BM1391). През юли 2022 г. това е най-мощният микропроцесор за ASIC.
Bitmain го използва в своя водещ ASIC Antminer S17, S17 Pro, T17.
Прочетете още: „Биткойн майнинг индустрията с незначителна консумация на електроенергия спрямо другите„
BM1387
Интегралната схема е предназначена за копаене на биткойни и други цифрови валути с помощта на алгоритъма SHA256. През тази година BM1387 продължава да бъде популярен въпреки остарялата си 16nm технология и относително слабата производителност. Чипът има слаба консумация на енергия и ниска цена.
Това е бюджетен, надежден и поддържаем модел. Производителят дава 3 месеца гаранция за майнера.
BM1746AA
Микропроцесорът използва 12 nm чип и работи по алгоритъма EquiHash. Моделът беше пуснат през пролетта на 2020 г. През юли 2022 г. това е един от най-популярните ZEC чипове за копаене. Енергийната ефективност на BM1746AA е 3,57 J/kS, което е с 20-30% по-добро от конкуренцията.
BM1760
През юли тази година това е най-мощната и енергийно ефективна IC за майнинг на Dash, Monoeci. Можем да изтеглим алтернативен фърмуер от уебсайта на Bitmain. Позволява ни да намалим консумацията на енергия с 20%.
Съвети за избор
Преди да закупим ASIC, миньорът трябва да изчисли изплащането на устройството. Статистически, възвръщаемостта на инвестицията не трябва да отнеме повече от година. Когато избираме машината трябва да гледаме следните характеристики:
- Хешрейт. Доходът на копача зависи от мощността. Колкото по-висок е резултатът, толкова повече информация може да обработва ASIC за единица време. Високият индикатор и ниската консумация на енергия съкращават периода на изплащане на оборудването.
- Консумирана мощност. Устройства с висока консумация на енергия могат да бъдат закупени само в региони с евтино електричество. В противен случай дори продуктивният добив ще бъде нерентабилен.
- Честотата на микропроцесорите. Тази настройка влияе върху производителността и скоростта на операциите.
- Броят на криптовалутите. Рисковано е да купуваме скъпо устройство, за да копаем само една монета. Ако майнингът не отговаря на очакванията, ASIC не могат да се използват. През 2022 г. популярните машини поддържат няколко дигитални валути.Например, можем да добиваме Ethereum, MOAC, Expanse, Pirl, Ethereum Classic на Innosilicon A11 Pro 8GB.
Разработката на ASIC чипове
През 2022 г. китайските компании Bitmain и Canaan са водещи в производството на майнинг оборудване. През 2013-2018г други разработчици навлязоха на пазара (Cointerra, GTO, Black Arrow), но не издържаха на конкуренцията и спряха дейността си.
Производителите на ASIC чипове непрекъснато подобряват технологичния процес. Поради нарастващата сложност на най-добрите мрежи за монети, трябва да бъдат пуснати все по-мощни устройства. Bitmain са заложили на подобряване на качеството и увеличаване на хешрейта. В същото време новите модели са оборудвани с малък брой чипове (в AntMiner L3 – 144 чипа, AntMiner L3 + – 288). Това се отразява на енергийната ефективност и поддръжката на машините (по-малко части за проверка и подмяна при повреда).
Avalonminer A911 и A9, снабдени със 7nm чипове, се превърнаха в дигитален пробив. През 2018 г. такива микросхеми работеха само на майнера GMO. От друга страна ASIC Canaan беше популярен поради високата си изчислителна мощност.
През тази година компанията се фокусира върху производството на чипове за копаене на биткойн. От 2020 г. фирмата разработва и тества 5 nm чипове за ASIC. През 2021 г. Canaan стартира първата майнинг ферма в Казахстан и откри сервизен център извън Китай.