След изселването на майнерите от Китай въглеродният отпечатък на биткойн мрежата се е увеличил със 17%, а не е намалял, както твърдят някои експерти. Това следва от проучване, публикувано в списание Joule.
Според CCAF, през май 2021 г. дялът на азиатската страна в хешрейта на първата криптовалута е бил 44%. През август индикаторът е паднал до нула, като САЩ пое лидерството. През същатата година значително нараснаха дяловете на Казахстан, Канада и Русия.
Експертното мнение относно миграцията и въглеродният отпечатък
Много специалисти смятат, че миграцията на миньори от Китай прави биткойн мрежата по-децентрализирана и екологична. През юни основателят на пула BTC.TOP каза, че повече от половината от хешрейта се генерира от възобновяема енергия.
Съгласно Bitcoin Mining Council, дялът на зелената енергия в глобалния добив на цифровото злато е достигнал 56%. Крипто общността обаче постави под въпрос констатациите на организацията.
Прочетете още: „Миньорите в Китай продължават да копаят биткойни незаконно„
Авторите на изследването „Преразглеждане на въглеродния отпечатък на биткойн“ потвърдиха скептицизма – процента на възобновяемата енергия падна от 41,6% през 2020 г. на 25,1% през август 2021 г.

Те стигнаха до заключението, че майнерите в азиатската държава са по-фокусирани върху зеленото електричество, отколкото повечето водещи участници в индустрията в момента.
„Много копачи имаха достъп до водна енергия, която сега е заменена с природен газ (в САЩ). Освен това електрозахранването от въглища в Казахстан е по-мръсно, отколкото в Китай. Като цяло, това направи добива по-въглеродно интензивен от преди“
– каза в интервю Алекс де Врис
Към август 2021 г. годишните емисии на въглеродният диоксид бяха 65,4 мегатона, което е сравнимо с това на Гърция. Най-значителен „принос“ имат миньорите от Казахстан и Съединените американски щати.

Според де Врис дори забраната за добив във всички страни не е решение на проблема. Децентрализираният характер на първата криптовалута ще доведе до това, че хората ще инсталират оборудване у дома, отбеляза той.
Възможно решение би било субсидирането на използването на възобновяема енергия. Тя самата обаче е трудна за изпълнение, мисли Алекс.
Припомняме, че шведските регулаторни органи призоваха ЕС да забрани копаенето на биткойни и други дигитални валути по консенсусния алгоритъм Proof-of-Work.
Подобни предложения бяха направени на самия съюз, от шефа на Централната банка на Унгария, а в САЩ от кандидат – управителят на щата Ню Йорк.