На 24 февруари руският фондов пазар преживя най-големия срив в историята си. Експерти обясниха как да се предпазим от загуби в такива случаи с помощта на дигитални активи.
Вчера руският фондов пазар преживя най-големия срив в историята си. Спадът на индексите се ускори с над 45%. Това се случи, след като президентът Владимир Путин обяви военна операция в Украйна, а малко по-късно украинските власти въведоха военно положение в страната.
В Русия твърдят, че нанасят удари само по отбратилелните летища и авиацията, съоръжения за противовъздушна отбрана и по никакъв начин не застрашават цивилното население.
Крипто експертите обясниха как да защитим капитала си от флуктуации с помощта на криптовалути и на какво трябва да обърнем внимание.
Купуване на най-малко волатилни криптовалути
До известна степен цифровите активи могат да се превърнат в защитен актив при силни колебания на традиционните пазари, смятат някои крипто специалисти. Според тях за да се случи това е необходимо част от инвестиционното портфолио да се запази за най-малко волатилните крипто монети. На първо място, това са биткойн и етериум.
За да се предпазим от колебанията на фондовия пазар, анализаторите на крипто борсата 8848 Invest, препоръчат вложения само в цифрови валути с голяма капитализация. Според тях в настоящата ситуация си струва да се обърне внимание на BTC, ETH, както и токените Monero и Zcash, които могат да се повишат на фона на нарастващото търсене на анонимните криптовалути.
„Купуването на дигитални активи от второ ниво и по-малко капитализирани такива сега е доста рисковано и ако изберете крипто сферата като алтернатива на другите пазари, тогава е по-добре да вземете сините чипове“
-обясниха специалистите.
DeFi сектор и стабилни монети
На фона на западните санкции срещу повечето държавни банки в Руската федерация, секторът на децентрализираните финанси (DeFi) може да представлява интерес. Той може да стане алтернатива на спестовните сметки. На много борси се предлага т. нар. „спестяване“, което е пълна алтернатива на банковия депозит в долари, със сравним или дори по-висок процент на доходност.
„Механиката е проста: купувате стабилни монети (USDT, USDC, BUSD, DAI, PAX и др.) и ги прехвърляте на крипто платформа, която ги реинвестира в DeFi и споделя с инвеститорите част от печалбата, получена от това. Рисковете са минимални, сравними с депозит в чуждестранна валута, и имат нисък праг за влизане “
-казват експертите.
Те също така предупреждават, че при работа с такъв тип инструмент е необходимо да се обърне внимание на възможността за предсрочно затваряне на депозита и честотата на начисляване на лихви.
Стейкинг
Друга перспективна област за инвестиции е стейкинга. Тази индустрия ще се развива в бъдеще не само във финансовия сектор, но и в търговията на дребно, онлайн продажбите и други индустрии. За да се намалят рисковете, се препоръча да не се инвестират всички налични средства в тази сфера, а да се блокира само част от капитала в интелигентентния договор.
- Стейкингът – е процес, при който притежателите на криптовалута блокират определен брой токени в специален интелигентен договор, като по този начин гарантират производителността на мрежата. За това собствениците му получават награда. Стейкингът се реализира в мрежи, работещи по алгоритъма Proof-of-Stake (PoS) и е аналогичен на копаене.
Прочетете още: „Стейкинг на криптовалути и топ 10 монети за залагане“
Припомняме ви, че анализите и мненията в статията изразяват личното виждане на експертите и по никакъв начин не са финансова препоръка. Всякакви решения, свързани с пари, трябва да взимате сами !!