От днес, 14 януари, екипът на KriptoNovini започва нова рубрика, в която ще ви запознаваме с най-големите по капитализация цифрови активи от всеки един раздел на крипто индустрията. Така вие читателите ни ще сте наясно с водещите токени в сферата, която ви интересува най-много, като по този начин ще улесним избора ви на инвестиции.
IoT ( Интернет на нещата) – най-големите токени по капитализация
Какво е IoT
Интернет на нещата (Internet of Things, съкр. IoT), известен още като интернет на вещите, е концепция за компютърна мрежа от физически обекти (уреди, превозни средства, сгради и други предмети и вещи), притежаващи вградени електронни устройства за взаимодействие помежду си или с външната среда. Това включва неща като фитнес гривни или часовници, които се свързват с приложение за проследяване на представянето на спортисти, или дори самоуправляващи се автомобили със сензори за проследяване на пътя им до дадена дестинация. Тази концепция разглежда организацията на такива мрежи като явление, способно да преустрои икономическите и обществени процеси така, че да изключи необходимостта от участие на човека в част от действията и операциите.
С повече от 7 милиарда свързани IoT устройства днес, експертите очакват този брой да нарасне до 10 милиарда до 2020 г. и 22 милиарда до 2025 г.
За какво служат IoT токените
Монетите, свързани с Интернета на нещата са всъщност собствените криптовалути на проектите в тази сфера. Това са технологични предприятия, които използват блокчейн технологията в опит да предоставят услуги и да привлекат инвеститори. Въпреки че тези платформи се различават по своите основни цели, основната тема е да работят за по-добре свързан, по-бърз и безпроблемен свят за транзакции на данни и капитал.
Ето кои са топ 5 -те токените по капитализация в тази нисша:
VeChain (VET)
Основана през 2015 г. и стартирана за първи път през 2016 г., VeChain е блокчейн платформа, предназначена да подобри управлението на веригата за доставки и бизнес процесите. Тя използва IoT технологията, за да позволи на данните да протичат безпроблемно през организацията, създавайки изключително прозрачен пазар.
Този проект предоставя решения за различни видове бизнес, като проследяване на безопасността на храните, цифровите въглеродни отпечатъци и устойчивост, решения за автомобилни паспорти, решения за електронно депозиране на документи и други.
Собственият токен на мрежата, VET, се използва като „умни пари“ за транзакции в децентрализираните й приложения.
Според CoinMarketcap, цифровата валута се намира на 41-во място по капитализация с $ 3,3 млрд. В момента на писането на статията цената й е $0,05.
Helium (HNT)
Основана през 2013 г. от Амир Халим, Шон Фанинг и Шон Кери, Helium е децентрализирана блокчейн мрежа за IoT устройства. Тя е предназначена да позволи на безжичните устройства с ниска мощност да комуникират помежду си и да изпращат данни през своята верига от горещи точки, които служат като нодове. Тези горещи точки са обединени, чрез гейтуей рутери, като за да захранват платформата, потребителите, които ги управляват, копаят и печелят награди под формата на вътрешния токен HNT.
Тази така наречена „мрежа на хората“ може да донесе значима промяна в настоящата парадигма на децентрализирана безжична инфраструктура и би могла да реши неадекватностите в съществуващата система, особено с навлизането на 5G технология.
Криптовалутата заема 46-а позиция в Маркет капа, с $2,27 млрд. Стойността на монетата е $22,5.
IOTA (MIOTA)
Стартирал през юли 2016 г., IOTA е проект за разпределена книга с отворен код и в съчетание със своя собствен токен, MIOTA, създава възможност за връзки между хората и машините, записвайки и изпълнявайки транзакции между устройствата в рамките на екосистемата на Интернет на нещата. Целта му е да изгради машинна икономика в бъдеще.
Ключовата иновация на платформата е технологита Tangle, която е система от нодове, организирани по определен начин за проверка на транзакциите. Тя съхранява запис на всички операции и гарантира, че тези данни могат да бъдат доверени и не могат да бъдат унищожени.
Монетата MIOTA се използва като средство за плащане и обмен в блокчейна.
Цифровият актив заема 47-мо място по капитализация, с $2,21 млрд. Цената му е $0,79.
IoTeX (IOTX)
Основан през 2017 г. IoTeX цели да даде възможност на отворената икономика за машините в Интернет на нещата. В дългосрочен план проектът се надява да осигури открита и справедлива екосистема, където хората и устройствата в IoT могат да взаимодействат с гарантирана прозрачност, доверие и свободна воля. Тази настройка също ще бъде подсилена от целенасочено проектирани икономически стимули.
Мозъкът зад блокчейн платформата се състои от глобален екип от над 40 изследователи и инженери, а тяхната мрежа вече е обработила над 10 милиона транзакции. От уредите за интелигентен дом до автономни превозни средства, IoTeX изгражда бърз и сигурен гръбнак за машинната икономика.
Собствената криптовалута на проекта IOTX дава възможност на своите притежатели да участват в процеса на вземане на решения чрез гласуване. Тя може да се залага или търгува. Освен това служи като средство за обмен в Dapps.
Алткойнът е 91-ви по големина, с $759 млн. маркет кап. В момента той се търгува за $0,078.
DigiByte (DGB)
Разработката на DigiByte започва още през 2013 г., което го прави един от най-старите проекти в този списък. Генезисният блок на собствения му вътрешен токен е изкопан година по-късно като BTC форк.
Създаден от „DigiMan“, Джаред Тейт, блокчейнът е по същество модификация на биткойн, която има за цел да разнообрази възможностите за сигурност, скорост и капацитет. В резултат на тази техническа иновация проектът има възможностите да бъде част от екосистемата на IoT.
DigiByte платформата се състои от три слоя:
- Долният слой е мрежа от нодове по целия свят. Всеки, който я използва, става нод.
- Вторият слой осигурява сигурност и администриране. Това е публична книга, която записва всички транзакции.
- Третият слой се състои от децентрализирани приложения, изградени върху блокчейна .
DGB монетата се използва като платежно средство в мрежата. Това е криптовалута, която позволява високоскоростни транзакции.
Според CoinMarketcap, токенът се намира на 155-та позиция по капитализация с $312 млн.
Прочетете още: „Водещите криптовалути в различните сфери на крипто индустрията, част 4 – интелигентни договори“
Това бяха най-големите токени по капитализация, свързани с IoT технологията. Дължим да отбележим, че статията е само информативна, като в никакъв случай не е финансова препоръка и всякакви решения, свързани с паричните ви средства трябва да взимате сами!