В Беларус се появи закон, регулиращ дейностите в областта на криптовалутите. Съответният указ беше подписан на 14 февруари от президента Александър Лукашенко.
Според пресслужбата в страната е разрешено свободното обращение на цифрови валути, но за сметка на това властите ще следят ситуацията и при необходимост ще променят регулаторните норми.
Какво включва заповедта
Заповедта включва създаване на регистър на адресите на виртуалните портфейли, използвани при незаконни дейности. Hi-Tech паркът в Беларус ще формира каталога.
- Hi-Tech Park – създаден през 2005 г. в бившата съветска държава, с право се счита за водещ IT клъстер в Централна и Източна Европа, предлагащ най-добрите условия за стартиране, управление и развитие на бизнес.
Основанието за въвеждане на информация, относно адресите на биткойн портфейлите в списъка се явява, нуждата от сведения , които правоприлагащите органи получават за да предотвратят използването им за терористични и екстремистки дейности или други админи стративни или престъпни действия.
Прочетете още: „Швейцарска компания пусна първите в света хартиени „студени портфейли“ за биткойн„
От кого се извършва присвояването на крипто активите
Отчитането на присвоени или конфискувани дигитални валути трябва да се извършва от органите, провеждащи наказателния процес.
„Продажбата на цифрови монети в изпълнително производство се извършва на договорна основа, със съгласието на оператора на крипто платформата или криптообмена. Прехвърлянето на токените за продажба от правоприлагащите органи се извършва без установяване на тяхната стойност “
– се казва в документа.
Връщането на взетите активи или средства, получени от продажбата им, се извършва въз основа на решения на органите, водещи наказателния процес. Сумата на върнатите пари не трябва да надвишава сумата, получена от продажбата на криптовалутите.
Стойността на продадените активи е действителната сума на доходите, кредитирани по банкови сметки за сетълмент. Разходите, включително комисионни и възнаграждения, свързани с различни транзакции в рамките на наказателно-изпълнителното производство, не се възстановяват на собствениците на виртуалните валути.
Докато предадените дигитални валути не бъдат прехвърлени за продажба, юридическите лица не могат да извършват никакви операции с тях.
Правителството смята, че новите правила ще предпазят участниците на крипто търговията от загуба на имущество и ще предотвратят неволно участие в дейности, забранени от закона.
Министерският съвет трябва в тримесечен срок да предприеме мерки за прилагане на този указ, след което той ще влезе в сила.
Припомняме, че на 28 март 2018 г. в Беларус влезе в сила заповед за развитие на цифровата икономика, която установява рамкови условия за използване на крипто акиви и токени, а също така въвежда данъчни стимули за транзакции с тях.