Концепцията за регулиране на криптовалутите, предложена от Министерството на финансите на Русия, отчита всички рискове, изложени от Централната банка. Това заяви заместник-министърът Алексей Мойсеев, пише ТАСС.
Според него пълната забрана на дигиталните валути и майнинга, предложена от ЦБ, би довела до отлив на специалисти от страната и недостиг на държавни данъци, а също така ще забави и развитието на технологиите.
„Ясната регулация изключва възможността за възникване на паралелна финансова система в Руската федерация, въвежда ясни и разбираеми правила за участниците на пазара и създава инструменти за тяхната защита. В случай на забрана, всички те автоматично могат да станат нарушители на закона, а това са милиони хора“
– сподели той.
Мойсеев подчерта нарастващия интерес на гражданите към крипто акитивите и отбеляза, че банките и борсите ще бъдат „единственият законен вход на пазара“ като от тях ще се изисква да спазват всички наредби на законодателството за борба с прането на пари.
Според данни на медиите, властите оценяват спестяванията от цифрови валути на руснаците на повече от 16,5 трлн. рубли, а възможните данъчни приходи на 1 трлн. рубли годишно.
Прочетете още: „Павел Дуров не одобрява предложението на Централната банка на Русия за забрана на криптовалутите и майнинга„
Припомняме, че за разлика от забранителната позиция на Централната банка, Министерството на финансите на Русия предложи регулиране на пазара и представи собствена концепция. По-късно тя беше подкрепена от правителството.
Идеята включва извършване на всички транзакции през банковата инфраструктура, пълна идентификация и лицензиране на борси и обменници.
ЦБ смята, че предложения замисъл за пазарно регулиране създава само нови рискове за благосъстоянието на руснаците и финансовата стабилност.