От 14 януари, екипът на KriptoNovini започна нова рубрика, в която ви запознаваме с най-големите по капитализация цифрови активи от всеки един раздел на крипто индустрията. Така вие, читателите ни, ще сте наясно с водещите токени в сферата, която ви интересува най-много, като по този начин ще улесним избора ви на инвестиции.
Най-големите токени по капитализация, предоставящи интелигентни договори
Договорите са в основата на много ежедневни взаимодействия, независимо дали става въпрос за договор с работодател, за наем или или при избор на мобилен оператор. Магията на смарт контрактите е, че всички тези споразумения могат да бъдат кодифицирани и настроени да работят автоматично – без никакво участие на трети страни.
Например, нотариалният акт от продажба на къща може да бъде прехвърлен веднага след получаване на плащането. Ипотеката може да бъде проследена в блок-веригата и имотът да бъде освободен, когато бъде напълно изплатен.
Появата на интелигентни договори е една от причините блокчейн технологията да бъде толкова мощна, но засега те са достигнали само част от потенциала си. Ако искат да постигнат масово приемане и да трансформират всекидневния ни живот, платформите трябва да бъдат по-бързи, сигурни, мащабируеми и по-достъпни.
Те са двигателите зад зараждащата се индустрия за децентрализирани финанси (DeFi), която се отнася до различни приложения, които премахват посредника от традиционните финанси.
Ето кои са 5-те най-големи токени по капитализация, предоставящи смарт контракти на мрежите си:
Ethereum (ETH)
Ethereum беше първата криптовалута, която пусна функционалност за смарт контракти. В резултат на това тя държи лъвския дял от приложенията. Според State of the dApp, около 80% от dApps (Decentralized applications) работят в мрежата на етериум. Тя също може да хоства други криптовалути, наречени токени, чрез своите стандарти за съвместимост ERC-20.
За съжаление крипто монетата стана жертва на собствения си успех. Блокчейнът е силно претоварен, има голям въглероден отпечатък и разработчиците се оплакват от високите такси за газ (транзакции). Друг негов недостатък е, че не работи добре с други блок-вериги.
Eth2 – надстройка за решаване на някои от тези проблеми – е на път, но няма да бъде завършена поне до 2022 г.
Според CoinGecko, цифровата валута се намира на 2-ро място по капитализация с $369 млрд. В момента на писането на статията цената й е $ 3 100.
Binance Coin (BNB)
Binance Smart Chain – мрежата, която стои зад BNB криптовалута, е интересна затова, защото е децентрализирана екосистема за интелигентни договори, създадена от централизирана борса. С цел да обхване DeFi пазара, главният й изпълнителен директор Чангпен Джао я създаде като алтернатива на етериум.
Това е блокчейн, който работи успоредно с оригиналната верига на крипто борсата, с забележителната разлика, че BSC поддържа смарт контракти и разполага с EVM съвместимост.
Мрежата използва собствен модел на консенсус Proof of Staked Authority (PoSA), за да обработва транзакции и да награждава участниците.
Поради гореспоменатата съгласуемост, разработчиците могат лесно да пренасят Ethereum dApps към Binance Smart Chain. Там токените се издават под формата на BEP-20, но са съвместими и с предишните стандарти BEP-2 и BEP-8.
Блок-веригата се отличава с оперативна съвместимост, ниски такси и висока пропускателна способност на транзакциите. Основен недостатък е, че BSC не е толкова децентрализирана поради редица причини, главно поради високата концентрация на BNB китове и малкия брой валидатори.
Криптовалутата заема 4-а позиция в Маркет капа, с $68,3 млрд. Стойността на монетата е $414.
Cardano (ADA)
Често имаме чувството, че Cardano провежда различно състезание от другите криптовалути. При нея има бавен и стабилен подход към разработката, като програмистите й предпочитат обстойна проверка и задълбочено тестване, преди да пуснат нова функционалност. В резултат на това мрежата на крипто монетата пусна интелигентни договори едва през септември. И дори тогава Cardano беше подложен на критики в социалните медии, тъй като според мнозина, блокчейнът не е изпълнил всичко, което е обещал.
Основателят на алткойнът, Чарлз Хоскинсън, казва, че има над 100 проекта в процес на обработка в неговата екосистема, като 20 или 30 са готови да стартират през първото тримесечие на 2022 г. Това ще бъде шансът на криптовалутата да докаже, че недоброжелателите й грешат и да покаже на какво е способна нейната мрежа.
Cardano е блокчейн платформа, на базата на proof-of-stake алгоритъм, чиято цел е да позволи на „променящите, иноваторите и визионерите“ да постигнат положителна глобална промяна.
ADA заема 7-мо място по капитализация, с $39,8 млрд. Цената на токена е $1,18.
Solana (SOL)
Solana е най-бързата криптовалута, относно блокчейн операциите в момента, със скорост от 65 000 транзакции в секунда (TPS). За да представим това в перспектива, Ethereum работи с 15 до 45 TPS, въпреки че ще се ускори драстично след Eth2. Средните такси за обмен на токена струват по-малко от цент.
Мрежата на крипто монетата използва нещо, наречено „proof of history“, за да обработва преводите по-бързо. Включването на времеви печати в записите на транзакциите означава, че тя не губи напразно изчислителна мощност за проверката на тези, които вече са били обработени.
Solana има около 400 проекта, работещи в нейната система, включително бързо растящата стабилна монета USDC. Тя работи и на Ethereum блок-веригата.
SOL цифровият актив е 8-ми по големина, с $35 млрд. капитализация. В момента той се търгува за $111.
Polkadot (DOT)
Polkadot се откроява не само със своята скорост, но и със своята оперативна съвместимост (колко добре работи с други платформи). Образно казано, това е криптовалутата, която виси до кафемашината и разговаря с всички останали.
Тя използва структури наречени parachains (парачейни), които работят успоредно на основния блокчейн и му позволяват да обработва транзакциите по-бързо. Но трябва да се отбележи, че когато става въпрос за DOT, интелигентните договори работят на парачейните, а не на основната мрежа.
Платформата може да изпълнява множество вериги в съществуващ блокчейн, функция, която днес е известна като шардинг. Гъвкавостта на парачейните помага на Polkadot да интегрира голямо количество дейности и операции , често срещани в други проекти.
Според CoinGecko, цифровата валута се намира на 9-то място по капитализация с $ 23,9 млрд. В момента на писането на статията цената й е $21,5.
Прочетете още: „Водещите криптовалути в различните сфери на крипто индустрията, част 3 – NFT токени“
Това бяха най-големите токени по капитализация, свързани с интелигентните договори. Дължим да отбележим, че статията е само информативна, като в никакъв случай не е финансова препоръка и всякакви решения, свързани с паричните ви средства трябва да взимате сами!