В тази статия ще ви представим кои важни стъпки са необходими за един бизнес да интегрира индустрията, свързана с криптовалутите.
От къде да започнем
Трябва да бъдем мотивирани. За да се насочим към дигиталните валути, са подходящи следните мотиви:
- искаме да приемем крипто плащания;
- желаем да започнем проект, свързан с крипто сферата или имаме някаква идея за внедряването му в текущия ни бизнес модел. Преди да го стартираме обаче, се препоръчва да проверим работата му при сегашните мощности.
Трябва да определим нивото на законност на нашия бъдещ проект. Необходимо е да се определи доколко той е готов да работи в легална или полулегална, така наречената „сива” сфера. Ако търговията първоначално работи „в сивия сектор“, тогава ще бъде по-практично да открием ново юридическо лице, което да стартира направлението на криптовалутите . Колкото по-малко проблеми „на хартия“ с избягване на данъци или бюджетни несъответствия има, толкова по-добре. Чуждестранните инвеститори не обичат да инвестират в подозрителни проекти с неразбираема документация.
Намиране на място за регистрация на юридическо лице. Като средство за плащане, крипто активите са разрешени в Япония, Германия, Франция и Естония. Обединеното кралство легализира заплащанията с тях само частично: обменните бюра работят и плащат данъци, но процедурата по регистрацията е сложна. От бившите страни на Съветския съюз цифровите валути са легални в Република Беларус (РБ) и Украйна. В рамките на РБ редица компании, които работят с дигитални активи, са освободени от данъци – за да постигнат този статут, те спазват изискванията на Указ № 8. Препоръчително е да регистрираме юридическото лице отделно от основната компания.
Прочетете още: „Как да си създадем своя собствена крипто борса, без да трябва да стартираме от нулата„
Къде преходът от фиатните пари към крипто монетите се случи успешно
Даваме подходящ пример. Преди да предприемем подобни действия, трябва да видим как други компании са приложили това и дали са натрупали опит в тази сфера. Някои от проектите, които успяха да внедрят новата платежна система, провеждат консултации или стартират лекционни курсове за това как да интегрираме криптовалутите.
Вътрешен блокчейн пазар:
- Електронни игри, платформи за залагания, търговия
- операции, свързани с добив: продажба на стоки, мощности, отдаване под наем на оборудване, ремонт и поддръжка на ферми
- дейности, свързани с обслужване на търговци, хазартни игри, крипто ентусиасти
Класическа икономика – повече от 100 000 доказани компании:
- Ресторанти: Starbucks, Subway, Burger King, KFC Canada
- Услуги за доставка по домовете: Takeaway, Shuttledelivery, Lieferando.de
- Дигитални услуги: Xbox Store, Microsoft, Overstock, Namecheap
- Търговия на дребно: Home Depot, Whole Foods, NewEgg
- Пътуване: Expedia, Cheap Air, ScubaOtter, Alternativeairlines
Географски погледнато крипто индустрията е най-използваема в Европа, САЩ и Южна Америка. С цифровите валути хората са готови да плащат за транспорт и хранителни стоки, да пазаруват или да плащат наем. На първите два, от посочените континенти, се наблюдава увеличение на популярността на търгуването в сравнение с миналата година.
За да регистрираме юридическо лице, трябва да се консултираме със специализирани в тази дейност компании, в държавите, където крипто монетите са законни. След пика на популярността им през 2017 г., някои фирми започнаха да практикуват консултации при откриването на ЮЛ. От 2022 г. подобни услуги могат да бъдат намерени във всички страни, в които са легализирани финансовите транзакции.
При оформянето на документите за стартирането на бизнеса ни ще трябва да спазваме правилата за финансовия мониторинг. FinCEN отговаря за регулирането на дейността на компаниите за дигитални валути. Регистрацията е необходима, за да се избегнат обвинения в пране на пари от конкуренти. Минусът е въвеждането на проверки, които клиентите може да сметнат за ненужни. Обикновено се извършва чрез подаване на заявление до Fincen.gov.
Неочевидни причини за въвеждането на криптовалутите в един бизнес
Токените се интегрират заради нарастването на популярността им. Това е един от начините да привлечем вниманието към проекта за сметка на някакви гръмки новини. Този метод е популярен сред малки проекти, които се опитват да увеличат своя *USP ефект в очите на инвеститорите. Създаването на нова услуга става повод за шум в пресата, местна или глобална, но такава стъпка не винаги оправдава очакванията.
- USP –Изключително (уникално) предложение за продажба (на английски: Unique Selling Proposition или Unique Selling Point, абревиатура: USP) представлява маркетингова концепция, която е предложена като теория, изясняваща специфичен модел, характерен за някои успешни рекламни кампании в началото на 1940-те. Според тази теория въпросните кампании са направили уникални предложения на клиентите, с което са ги убедили да преминат към тяхната марка. Днес много компании използват USP като основа на своите маркетингови кампании.
Големи проекти внедряват крипто монетите, за да привлекат внимание. Основната възраст на хората, които използват или се интересуват от тази сфера, е от 22 до 27 години. Решението за крипто интегриране е повод да получим атрактивна новост за проекта.
Приемането на виртуалните активи изисква познания на нашите клиенти. Внедряването на платежна система е относително безопасно, но пускането и на NFT може да насърчи хората да сменят вашия бранд.
Социални ползи от преминаването към крипто:
- Усещане за високи технологии и бъдещ потенциал на продукта
- Възможност за взаимодействие с нещо иновативно за потребителя
- Усещане за елитарност от използването на такъв продукт;
Ползи за един бизнес от интегрирането на криптовалутите:
- Прозрачност на операциите и намаляване на разходите за превод към крайния потребител
- При правилно изпълнение – изключване от веригата на „посредника“, на който трябва да бъде платено за обработка на транзакциите
- Невъзможност за измама при сетълмент операция, отказ за покупка след търгуване
- Плащания юридическо лице-юридическо лице. Това дава възможност подобни транзакции да се извършват по-бързо и по-удобно за всички участници, което пряко засяга печалбите. Разбира се, при условие че и двете компании поддържат крипто плащания .
- „Прозрачност” на счетоводството. Блокчейнът е напълно отворен, така че одитите или проверките на трети страни могат да покажат неподправени и реални отчети.
- Възможността за влизане в ICO за събиране на пари. През 2017 г. компаниите успяха да съберат $797 млн.
Преходът към цифровите валути ще помогне да се привлече вниманието на чуждестранните клиенти. Докато страните от Източна Европа се опитват да разберат отношението си към виртуалните пари, Западна Европа и САЩ използват пълноценно всички предимства на този продукт. Подобна стъпка ще помогне да се заявиш на международния пазар.
Как да се „вкараме“ в крипто операциите
Използване на платежни шлюзове. Най-популярната процедура по отношение на законността: компанията сключва споразумение с финоператора и започва сетълмент в токени. Такива оператори се наричат “шлюзове“ – това е напълно легална компания, която служи като посредник при търгуването. Например, OKX сключи споразумение с GeoPAY, за да приема крипто обмен в UAH. Това решение е подходящо, когато има финансова изгода от прехода към блокчейн.
Независимо свързване на плащанията. По-малко популярен, но работещ метод. За да направи това, фирмата създава вътрешен проект, който е регистриран в държави с разрешение за обработка на плащания в дигитални монети. Това е независима реализация на шлюза за плащане. Може да работи и като приемане на търгуване към крипто портфейл с последващо теглене към сметката на компанията. Подходящ е за малки и средни фирми.