Дори на фона на скорошното понижение на цените, биткойн е един от най-добрите финансови активи, които инвеститорите притежават през годините. Неговата възвръщаемост за последните 5 години от почти 4000% смазва индекса S&P 500 с безумно голям марж.
Но не всички са убедени в дългосрочната жизнеспособност на най-ценната криптовалута в света. В резултат на това скептиците на биткойн са също толкова шумни, колкото и поддръжниците му. Това го прави едновременно вълнуваща и спорна тема, особено сега, когато изглежда, че сега всеки инвеститор се интересува от монетата.
Нека разгледаме по-отблизо факторите за „бичи“ и „мечи“ настроенията през 2022 г
Бичи фактори: Институционалното осиновяване започна
Докато крайната цел на BTC – да бъде глобално средство за размяна – все още е далеч, главно поради изключителната си нестабилност, неговата легитимност като средство за съхранение на стойност показва реален напредък. Не само инвеститорите на дребно се интересуват от HODL на цифровото злато, но също така наблюдаваме нарастване на институционалното приемане.
В днешно време става по-лесно да достигнем до инвестиции в основната крипто монета. Например инвестиционната банка Goldman Sachs има специално бюро за търговия с BTC фючърси. Днес на пазара има много борсово търгувани фондове, фокусирани върху първата криптовалута. Coinbase Global, водещата крипто борса в САЩ, дори има предложение, наречено Coinbase Prime, специално обслужено за нуждите на институциите.
Аргументът биткойн да се превърне в цифрова версия на златото със сигурност има заслуга, да се засили статута му като средство за съхранение на стойност. Той е преносим, делим и може да извършва транзакция, характеристики, които златото не притежава. Освен това, докато благородният метал има относителен недостиг (ако цената е достатъчно висока, може да се добие повече ), биткойнът е абсолютно краен (ще бъдат добити само 21 милиона токена). С общата стойност на златото в света, оценена на 9 трилиона долара, BTC, чиято пазарна капитализация към 3 февруари е 696 милиарда долара, има огромен потенциал да се развие, ако институциите продължават с използването му.
Кати Ууд, главен изпълнителен директор на Ark Invest, е една от най-оптимистичните инвеститори, когато става въпрос за основнта криптовалута. Според нея цената й може да достигне поне 500 000 долара (в сравнение с 36 770 долара на 28 януари), ако институционалните инвеститори, включително корпорациите и дори правителствата, отделят 5% от портфейлите си за нея.
„Не знам кога и дали това ще се случи, но съм сигурна, че ако светът продължава да признава BTC като сериозен актив, би било неразумно да не притежаваме поне малко.“
-добави Ууд.
Мечи фактори: Правителствата ще го забранят
От друга страна, заплахата от правителствена намеса грабва вниманието на крипто индустрията. Миналата година Китай реши да забрани всякакво копаене и използване на криптовалутата в страната, предизвиквайки опасения, че същото нещо може да се случи и в САЩ. Целият смисъл на дигиталното злато е да създаде децентрализирана електронна парична система, която да отнема властта от ръцете на правителствата и да я върне на хората. Не е изненадващо обаче, че регулаторите ще направят всичко възможно да не допуснат това.
Съвсем наскоро Международният валутен фонд (МВФ), организация, съставена от 190 държави, чиято цел е насърчаване на финансовата стабилност, стимулиране на паричното сътрудничество и намаляване на бедността, предложи на Салвадор да отмени решението си да приеме биткойн като законно платежно средство. Брутният вътрешен продукт на страната за 2020 г. от 24,6 милиарда долара го прави малък по отношение на неговата значимост за световната икономика, но позицията на МВФ показва, че той е загрижен за вероятността други страни да последват стъпките на централноамериканската нация, което би подкопало силата и влиянието му.
В САЩ се очаква Белият дом да обяви изпълнителна заповед през февруари, която ще предостави на различни агенции правомощията да регулират криптовалутите, както намерят за добре. Това определено ще предостави повече яснота относно позицията на правителството по отношение на индустрията, но колко прекомерни ще бъдат (или няма да бъдат) е голям въпросителен знак.
Въпреки че председателите на Комисията за ценни книжа и борси и Федералния резерв публично заявиха, че не възнамеряват да забраняват цифровите активи, несигурността може да бъде тревожна. От гледна точка на американската държава, пълната забрана е много малко вероятна, освен ако страната не иска да изостане, когато става въпрос за иновативен лидер в пространството. Независимо от това, това е нещо, което трябва да следим отблизо.
Едно е сигурно
Несъмнено биткойн поддръжниците и скептиците са изключително голям брой, което го прави най-популярния актив. Такъв щеше да е случаят с всяка една нова технология, която има потенциала да промени фундаментално начина, по който гледаме и взаимодействаме с парите. Но едно нещо не може да се отрече: вече не можем да игнорираме криптовалутата.