Днес най-вероятно всеки е чувал за криптовалутите. Въпреки това, голям брой хора, които са далеч от тази сфера, все още не разбират напълно откъде идват крипто монетите. Междувременно блокчейн технологията прониква по-дълбоко в много големи компании и благодарение на него се създават все повече успешни проекти, които се развиват бързо.
В тази статия ще ви разясним повече за това как да си направим токен и какви начини за добив на криптовалути съществуват.
Създаване на токен в блокчейна
Днес всеки, който желае, може да създаде свой собствен токен в блокчейна. Въпреки факта, че блок-веригата е съществувала много преди появата на криптото, именно цифровите активи привлякоха вниманието на хората към технологията. Много инвеститори и компании използват блокчейн всяка година в различни области. Това доведе до факта, че търсенето на платформи, където може да се създават крипто монети, се е увеличило значително.
Лидерът сред подобни платформи е мрежата на Ethereum. Тя е проектирана по такъв начин, че дори начинаещ интуитивно ще разбере как да създаде нова криптовалута. Блок-веригата е с отворен код, което означава, че цялата изходна информация и документация са обществено достояние. Създаването на токен започва с посещение на уебсайта на GitHub, където трябва да изтеглим изходния код на смарт договора. Интелигентният договор ще определи параметрите на бъдещата монета. Голям брой проекти са стартирани на базата на Ethereum.
Създаването на цифрова валута не е труден процес, но трябва да разберем един съществен нюанс – за да може тя да стане търсена, ще ни е необходим добър екип за разработка, постоянно развитие на проекта и значителна инвестиция в реклама.
Стейкинг
По време на стейкинга притежателят на дигитални активи ги „замразява“ и ги пуска в обращение на борсата, за да поддържа работата на блокчейн мрежата. В замяна той получава награда под формата на лихва. Този процес може да се сравни с традиционната банкова система, при която можем да открием сметка или депозит в банка, която ще плаща годишна лихва. Наградите за залога се изплащат като процент и въз основа на търсенето и предлагането. По този начин можем да печелим пасивен доход. Това привлича инвеститори на дребно и те поддържат блокчейна да работи.
За разлика от традиционния майнинг, енергийната ефективност на стейкинга е много по-висока, тъй като алгоритъмът Proof-of-Stake значително намалява нуждата от блокчейн копаене с мощен компютърен хардуер. Много проекти, включително Ethereum, са внедрили протокола PoS, за да гарантират работата на мрежите, поради опасения относно проблема с неекологичното копаене на криптовалути и тяхното активно внедряване.
Стейкингът стана доста популярен напоследък, защото не е нужно да правим нищо, за да печелим. Просто трябва да закупим монети и да ги държим в портфейла си. В допълнение, цената на някои криптовалути е доста ниска и потребителите с малък депозит могат да печелят от тяхното съхранение.
Прочетете още: „Стейкинг на криптовалути и топ 10 монети за залагане„
Mining
Майнингът е най-старият и най-изпитан във времето начин за добив на криптовалути. С негова помощ дигиталните активи се добиват чрез генериране на нови блокове, които съставляват крипто токена. Това е единственият начин за копаене на крипто монети с алгоритъма Proof-of-Work. С негова помощ миньорите отговарят за потвърждаването на транзакции и добавянето на нови блокове към блокчейна, за което получават награда в крипто мрежата.
Майнингът решава сложни изчислителни проблеми, като избира единствения правилен хеш, който е криптографски шифър. Хешът винаги е уникален, може да се намери само чрез избиране на числа, а това от своя страна е доста сложен и дълъг процес. Трябва също да се разбере, че ако решим да започнем да копаем, ще трябва да похарчим много за скъпо оборудване с голям капацитет. Освен това, ако преценим, че ще извършваме процеса индивидуално, тогава получаването на нов блок ще бъде доста проблематично.
Въпреки че копането е популярен начин за пасивно печелене на криптовалута, то носи рискове както за потребителите, така и за блокчейна. Печалбата от този вид добив винаги е различна и изцяло зависи от нарастването на популярността на цифровите активи. Когато монетата стане по-евтина, тогава процесът на копаене става по-труден. Този модел позволява на блокчейна да контролира скоростта, с която се издават нови токени по време на копаене. За да определим коя криптовалута е изгодна за майнинг, първо трябва да изчислим хешрейта.
Заключение
Днес има различни начини за добив на криптовалути. Инвеститорите от своя страна имат все повече и повече възможности да печелят пари. Това може да бъде създаване на свой собствен токен, стейкинг или майнинг с помощта на специално оборудване. В първия случай потребителят трябва да помисли за популяризирането на проекта и начините за неговото развитие. Вторият вариант е подходящ за хора, които не искат да се занимават много и просто поддържат блокчейн мрежата. Не забравяйте обаче, че пазарът на цифрови активи е изключително нестабилен и курсовете на монетите се променят доста често. В третия случай добивът на крипто монета у дома се счита за занимание за търпеливи хора и изисква големи инвестиции.