Представители на крипто общността съобщиха в Twitter, че за последните 48 часа нямат достъп до мрежата Solana (SOL). Разработчиците работят върху решаването на проблема.
Инвеститорът и автор на издателство Harper Collins, Марк Джефри, пише, че това е 6-тото прекъсване на мрежата на проекта през последните 3 месеца.
„Ето защо вече не вярвам в това (Solana). Това е новият EOS. Сега ETH, BSC, Fantom, Avalanche и Terra се състезават“, добави той.
Даниел Чун потвърди „падането“ на мрежата на Solana за 48 часа и постави под въпрос жизнеспособността на монолитната структура.
„Водещият блокчейн на бъдещето вероятно ще бъде модулен. Бичият ETH 2.0 и екосистемата на Cosmos“, пише инвеститорът.
Зейн Аларакия, основател и технически директор на стартъпа Pipe, каза, че се е опитал да изплати заема на Solend повече от 100 пъти, но безуспешно.
„Дори не можах да изпратя на приятел малко USDC за вечеря с [крипто портфейл] Phantom. Случаи като този ни карат да оценяме биткойн пазарните такси“, добави той.
Разработчиците на Solana съобщиха, че бета версията на основната мрежа изпитва задръствания. Те посочиха изчерпването на кеша на програмата като причина за влошаването на производителността. Версия 1.8.12 е насочена към решаване на проблема.
Екипът отбеляза, че са постигнали голям напредък, но все още не са завършили работата. За да решат проблема с дублиращите се транзакции, те пуснаха версия 1.8.14, за да смекчат най-лошите последствия.
В следващите 8-12 седмици ще бъдат приложени допълнителни подобрения в състоянието на блокчейна, обещаха разработчиците. Според тях някои от тези функции вече са интегрирани в тестовата мрежа.
В събота, 22 януари, цената на криптовалутата Solana падна до петмесечно дъно от $88.

Към момента на писане, активът се търгува на $102 Според CoinGecko капитализацията на проекта е $31,5 милиарда.
На 6 януари разработчиците на Solana съобщиха за влошаване на производителността в бета версията на основната мрежа и предупредиха потребителите за възможни грешки при обработката на транзакции.
Проблемът беше обяснен с увеличаването на броя на „високопроизводителните изчислителни операции“. Според разработчиците, поради това пропускателната способност на мрежата падна до „няколко хиляди“ транзакции в секунда.
На 4 януари мрежата на Solana беше недостъпна около 5 часа. На 9 декември 2021 г. потребителите също се оплакаха от срива.
На 14 септември активността във веригата спря в мрежата на Solana. Новите блокове не бяха пуснати повече от 16 часа и беше необходимо рестартиране, за да се възобнови работата на блокчейна. Разработчиците нарекоха причината за инцидента DDoS атака.