Борсата за криптовалути Binance многократно е прикривала информация от регулаторите, пренебрегвала е KYC процедурите и е действала в противоречие с препоръките на собствения си отдел за съответствие, посочват в мащабно разследване от Ройтерс.
От агенцията припомниха, че крипто борсата се отказа от идеята да открива клон в Малта и да получи лиценз от местния финансов регулатор, когато научи за строгите AML протоколи и изисквания за разкриване на информация.
През 2019 г. криптообменът в частно съобщение уведоми MFSA ( Управлението по финансови услуги в Малта), че е изоставил плана си, но продължи да твърди, че се „управлява от законите на островната държава“. През 2020 г. Органът съобщи, че платформата за криптовалути няма лиценз да работи в юрисдикцията. Скоро информацията беше потвърдена от ръководителя на компанията Чангпен Джао.
Ройтерс отбеляза, че Binance е отказала да предостави подробни отчети за дейността си „поне четири пъти“, когато тази информация е била поискана от регулаторни органи или партньори. По-специално, говорим за корпоративната структура и финансите на компанията.
Прочетете още: „Американските власти разследват Binance за търговия с вътрешна информация и пазарни манипулации„
Случаите, в които Binance е имала несъответствия с регулаторите
Например, когато фирмата започна да предлага токенизирани акции в Италия, местният регулатор, Consob, изиска борсата да гарантира, че продуктът отговаря на местното законодателство, тъй като смята инструментите за финансови.
В отговор на запитването от Комисията, Самюел Лим, директор по съответствието в криптообмена, заяви, че платформата не предоставя „инвестиционни услуги“ и се управлява от швейцарското законодателство. В разговор с Reuters представител на швейцарския финансов регулатор обаче подчерта, че местното подразделение на борсата „няма разрешение“.
Журналистите на английската информационна агенция казаха, че документите, които притежават, показват опасенията, които служителите на Binance, включително Лим, многократно са изразявали относно слабите проверки на KYC, като често са съобщавали за това на ръководителя Чангпен Джао.
Твърди се обаче, че той е искал „изобщо да няма KYC“, настоявайки потребителите да могат да „търгуват в рамките на десет минути след регистрацията“, като служителите на компанията се „страхували“ от Джао и се поддавали на исканията му.
В поне 3 държави, включително Русия и Украйна, криптообменът е действал в противоречие със собственото си оценяване на риска. Последните две дори са били определени с „екстремно“ ниво. Този рейтинг означава, че платформата не трябва да обслужва клиенти от тези юрисдикции.
Ройтерс, позовавайки се на наличните документи, твърди, че тези оценки са били „ръчно коригирани“, като на страните е било определено „високо“ ниво на риск.
Агенцията твърди още, че Binance е отказала да сътрудничи на германските правоприлагащи органи по дела за пране на пари. Полицията смята, че измамници и терористи извършват незаконни дейности през платформата на компанията.
Реакцията на ръководителят на борсата Чангпен Джао
Чангпен Джао нарече разследването на агенцията – FUD. Според него журналистите се опитват да очернят компанията, като „говорят с хора, които са били уволнени от нея, и партньори, които не са имали връзка с борсата“.
През 2021 г. регулаторите в редица страни, включително Холандия, Италия, Обединеното кралство, Полша, Япония, Тайланд, Хонконг, Сингапур и Южна Африка, издаваха предупреждения относно Binance или предприемаха действия срещу платформата.
Припомняме, че през декември Комисията по ценните книжа на Онтарио обяви, че най-популярният криптообмен няма лиценз.