Основателят на Telegram Павел Дуров разкритикува предложението на Централната банка на Русия да забрани добива и операциите с криптовалути. Според него това ще доведе до отлив на IT специалистите в страната и ще унищожи високотехнологичните индустрии.
„Желанието за регулиране на циркулацията на дигитални валути е естествено от страна на всеки финансов орган. Въпреки това, като препоръчва пълна забрана върху тях, банката на Руската федерация сама си „подлива вода“. Подобна рестрикция едва ли ще спре безскрупулните играчи, но ще сложи край на законните руски проекти в тази област“ – пише той.
Според Дуров забраната на цифровите активи неизбежно ще забави развитието на по-широката индустрия за блокчейн технологиите. Той подчерта, че страната е един от лидерите по брой висококвалифицирани специалисти в тази сфера и може да се превърне в основен двигател в новата икономика, подчинена на „внимателно регулиране“.
На 20 януари Централната банка на Русия предложи да въведе забрана за издаване, обращение и обмен на крипто монети , както и организирането на подобни операции. Регулаторът каза, че криптовалутите (включително стабилните монети) претендират да заменят фиатните пари, но като цяло се използват предимно за незаконни дейности.
Прочетете още: „Какво мислят съседните страни за евентуалната забрана на криптовалути в Русия„
Представители на майнинг индустрията смятат, че аргументите, дадени в доклада на модератора в полза на крипто забраната, не подлежат на никаква критика.
На 21 януари председателят на Комисията по промишленост и търговия Владимир Гутенев , каза, че фермите за копаене на цифрови активи не могат да бъдат забранени, ако работят под строг държавен контрол.
Припомняме, че според Bloomberg ръководителят на банката на Русия Елвира Набиулина подкрепя пълната забрана на дейностите с крипто токени поради споразумение с Федералната служба за сигурност (ФСБ).