Добивът на цифрови активи, чрез алгоритъма за консенсус Proof-of-Work (PoW) може да попречи за постигането на целите в рамките на Парижкото споразумение за климата, твърди председателят на Европейския орган за ценни книжа и пазари ( ESMA ), Ерик Тедин.
В интервю за FT, председателят на ESMA Ерик Тедин, призова да се забрани крипто майнинга, използващ консенсусния алгоритъм PoW , на територията на Европейския съюз. Според него добивът на дигиталните валути може да попречи за постигането на целите според Парижкото споразумение за климата.
Ръководителят отбеляза, че не иска цялостна рестрикция на криптовалутите, като смята, че от екологична гледна точка по-ефективни ще са монетите, които се добиват, чрез метода Proof-of-Stake (PoS), където се използва стейкинг. В PoS мрежите, работоспособността на блокчейна се осигурява от притежателите на дигитални токени, които получават възнаграждение за дейността си.
- Proof-of-Work – е консенсуален алгоритъм, който включва извършване на сложни математически изчисления, за да се гарантира работата на блокчейна и изпълнението на транзакции. В него майнерите извършват изчисления, получавайки награда за това. Proof-of-Stake се отличава с факта, че при него не се изискват сложни математически изчисления и копачи, които да работят.
Прочетете още: „В Иран връщат забраната за копаене на криптовалути„
В момента едни от най-популярните криптовалути, които работят с Proof-of-Work са Bitcoin, Ethereum и Dogecoin. В края на 2021 г. разработчиците на мем монетите обявиха предстоящия преход на Dogecoin към Proof-of-Stake, като за прехода й ще помага съоснователят на Етериум – Виталик Бутерин.
Той заяви през януари, че ETH ще завърши прехода си към PoS през 2022 г., а пълното прилагане на плановата карта за крипто актива ще отнеме около 6 години.
Криптовалутата Етериум (ETH) ще стане дефлационна през 2022 година