Международният валутен фонд смята, че повишената корелация между акциите и криптовалутите, създава рискове за финансова стабилност на държавите.
Експертите отбелязаха, че засилването на ценовата съгласуваност между двата класа активи, се е увеличило след пандемията на коронавируса. От момента на създалата се корелация между биткойн и фондовите пазари, все повече инвеститори, започнаха да добавят дигитални валути към портфейла си , поради възприятието им като хедж срещу спада на акциите, подчертаха анализаторите.
„Повишената взаимосвързаност и вторичните ефекти между крипто монетите и фондовите пазари […], могат да доведат до лавинообразни сътресения, които биха могли да сринат финансовата стабилност. Анализът ни показа, че цифровите активи вече не са в периферията на финансовата система“ – споделиха от МВФ.
Вторичните ефекти има вероятност, да се засилят по време на периоди на волатилност. Както се случи по време на трусовете на пазара през март 2020 г. или по време на острите колебания в началото на 2021 г.
Специалистите изчислиха. че съответствието между цифровото злато и индекса S&P 500 , през 2020-2021 г. достигна 0.36. През 2017—2019 г. показателят обаче не надвишава 0,01.

През последните 30 дни, анализаторите от Kaiko, оцениха корелацията между BTC и S&P 500 средно на 0,61, а между първата криптовалута и индекса Nasdaq Composite на 0,58. Стойностите достигнаха своя максимум от юли 2020 г.
Връзката между движението на цените и фондовите пазари
Международният валутен фонд подчерта, че съществува връзка между движението на цените и фондовите пазари в страните с бързо развиващи се икономики. Корелацията с индекса MSCI EM в периода 2020—2021 г. е 0,34. Показателят се е увеличил 17 пъти в сравнение с предходния отчетен период.
Авторите призоваха за създаване на глобална регулаторна рамка за смекчаване на подобна заплаха. Те подчертаха, че документът, следва да включва изисквания към банките по отношение на техния достъп и взаимодействие с новия клас активи. За да се следи бързото развитие на екосистемата и да се разберат свързаните с нея рискове, е необходимо да се открият пропуските в анонимността на криптовалутите и ограниченията на световните стандарти.
Прочетете още: „МВФ вижда признаци за балон на крипто пазара„
Припомняме, че през май 2021 г. анализаторите от DBS установиха, че съответствието между биткойн и фючърсите на индекса S&P 500, се е увеличило със засилването на колебанията в цените на цифровото злато.
През октомври експерти от MSCI, предупредиха за нарастващото влияние на цифровите валути, върху динамиката на портфейлите от ценни книжа.