Правителството на Турция не възнамерява да налага 40% данък върху печалбите, свързани с крипто сферата. Това се твърди от членовете на управляващата партия. Те също така подчертаха, че настоящите регулаторни усилия са насочени към създаване на устойчива среда за блокчейн индустрията.
Турция предложи създаване на регулаторна база за търговията с криптовалути
Законодателното предложение, съобразено с регулирането на търговията с цифрови активи в Турция, вероятно ще бъде внесено в парламента през предстоящите седмици. Източници от Justice and Development Party (Партията на справедливостта и развитието), която е управляващата политическа сила в страната, „категорично отрекоха“ твърденията, че властите в Анкара ще облагат печалбите от криптовалути с 40% – съобщи турският вестник Hürriyet.
Един от представителите на партията, заместник-лидерът на парламентарната група Мустафа Елиташ, коментира в социалните медии миналия месец, че новият закон ще служи за регулиране на крипто системата на Турция, като същевременно, предотвратява злонамерените действия, защитава инвеститорите и противодейства на оплакванията. Той посочи, че проектите, изготвени от други институции, също са споменати от електронните и печатни издания, но подчерта, че законодателят ще има последната дума.
На 29 декември Елиташ, организира среща в парламента с 13 представители на платформи за криптовалути, действащи в Анкара. В него присъстваха и длъжностни лица от Министерството на финансите, Агенцията за банково регулиране и надзор (BDDK), Съвета за разследване на финансови престъпления (MASAK) и Централната банка на Турция. Участниците, заявиха подкрепата си за приемането на регулаторна рамка, която да позволи допълнителните изменения, отразяващи промените в пространството.
Управляващата политическа партия прегледа крипто регулациите в САЩ и Великобритания
Според доклад на друг голям турски ежедневник Milliyet, властите са преглеждали действащите разпоредби в САЩ и Япония тази седмица. Постигането на прозрачност и безопасност на платформите за криптообмен, ще бъде първият приоритет на регулациите в Турция – разкри Hürriyet , позовавайки се на информациия от партийни служители, които избраха да останат анонимни. Установяването на подходяща финансова среда за интегриране на разрастващия се блокчейн сектор е следващата ключова цел – добавиха те.
В момента в Турция функционират над 30 платформи за крипто търговия, а пазарът на дигиталните валути в страната е сред първите пет в света с почти 5 млн. потребителски акаунта. Дневният обем на търговията на най-голямата борса, Binance, в азиатската страна възлиза на около $320 млн. Миналия месец MASAK, глоби турската платформа на Binance, BN Teknoloji с 8 млн.лири (над $750 000 по това време) за нарушения, установени след проверки.
През май 2021 г. Съветът за разследване на финансови престъпления, издаде набор от насоки за доставчиците на държавни услуги, задължавайки борсите на цифрови активи да извършват проверка на самоличността на своите клиенти и да докладват за съмнителни сделки, включително търговия с голям обем. Агенцията може да наложи глоби на платформи, които не изпълняват задълженията си и дори да преследват собствениците им.
Правилата бяха приети след като турските борси Thodex и Vebitcoin, внезапно спряха търговията си, нанасяйки загуби на хиляди инвеститори, като след това бяха обект на разследвания за борба с измамите. През октомври друга платформа, Coinzo, също затвори. Популярността на крипто пазара и инвестирането в Турция, се увеличи значително сред нарастващата инфлация на лирата, но плащанията с криптовалути бяха забранени от Турската централна банка.
Прочетете още: „В Турция задържаха 62-ма души свързани с измамната биткойн борса Thodex“