В тази статия ще разгледаме, кои са най-очакваните IPO (Initial Public Offering ) за 2022 г. на едни от най- популярните компании в света.
Stripe
Тази американска компания, е разработила интегрирана икономическа платформа за бизнес. Благодарение на нея, можем да приемаме и изпращаме плащания, да поддържаме счетоводство, да предотвратяваме измами, да издаваме виртуални и физически карти и да привличаме нови инвестиции.
Stripe, обслужва предимно офлайн и онлайн различни търговци, SaaS платформи и софтуерни програми.
Компанията е на повече от 10 години, като в нея работят 5720 служители. Капитализацията й е $ 95 млрд., а приходите през 2020 г. възлизат на $ 2.5 млрд., което е с 25% повече от година по-рано.
Discord
Discord е създаден през 2015 г., като комуникационен инструмент за отдалечени екипи за разработка и развитие. Днес той е универсален гласов и текстов чат за геймъри, който работи в различни мобилни и уеб платформи, като предлага и API на GameBridge за интегрирането му директно във видеоигрите.
Компанията има до 150 млн. месечни активни потребители и повече от 1320 служители.
Миналата година Discord искаше да купи Microsoft ($MSFT) за $ 10 млрд., но сделката така и не се осъществи. В края на краищата, последният кръг на финансиране събра $ 500 млн., така че сега компанията струва около $ 15 млрд. Темпът й на растеж е просто гигантски; през декември 2020 г. тя е изчислена на $ 7 млрд, а през август 2021 г. вече получи текущата оценка.
Mobileye
Intel ($NTC) планира да проведе IPO на дружеството Mobileye през 2022 г. Фирмата, се занимава с производство на оборудване за автономни автомобили. Според предварителни оценки, тя може да струва $ 50 млрд.
Mobileye е основана в Израел през 1999. В продължение на 4 години Intel я купува за $ 15.3 млрд. Днес компанията наема повече от 1574 служители. Според главния изпълнителен директор, приходите на фирмата за 2020 г. възлизат на почти $ 1 млрд. За да видим разликата, можем да сравним текущата печалба на Mobileye с тази от 2016 г., когато приходите бяха $ 358 млн.
Epic Games
Производителят на видеоигри Epic Games, създаде популярния софтуерен двигател за разработка на игри Unreal Engine, стартирайки онлайн-шутера Fortnite. Той е в ТОП-10 на най-популярните игри в света, като обединява повече от 350 милиона потребители.
Марката е основана през 1991 г., като сега в компанията работят почти 6 000 служители. Общо, Epic Games е създала повече от 50 игри и систематично разширява бизнеса, чрез придобиването на малки стартъпи с полезни технологии.
Днес гейминг производителят се оценява на $ 28.9 млрд. През 2020 г., приходите възлизат на $ 5.1 млрд, с 21% повишение, в сравнение с предходната година.
Starlink (SpaceX Spinoff)
Една от стъпките на бизнес модела на Илон Мъск за колонизацията на Марс, е създаването на сателитната интернет мрежа Starlink. В първия етап, се планира изстрелването на 12 000 спътника в земната орбита, което ще осигури на интернета скорост от 50 до 150 Mbit по цялата повърхност на земното кълбо.
Моделът на SpaceX, обаче вероятно ще изпита трудности: осигуряването на приходи и перспективите за космически туризъм, съдържат много несигурност. Поради това компанията-майка, планира да предостави подкрепа, чрез дъщерното си дружество Starlink, като го изведе на IPO (Initial Public Offering) през 2022 г.
Според оценките на SpaceX бизнесът на Starlink, може да донесе около $ 30 млрд. приходи до 2025 г. помагайки за финансирането и развитието на проектите на фирмата.
Klarna
Klarna предлага платежни решения за потребители и търговци на дребно: вноски, обработка на плащания, маркетинг промоция, кръстосани продажби. Компанията е основана през 2005 г. и си сътрудничи с повече от 250 000 търговски марки. Оценката й е $ 45.6 млрд., а служителите й са над 5 000.
Фирмата отчете ръст на приходите за 2020 г. с 40%, като достигна $ 1.03 млрд. Инвеститорите очакваха IPO още през 2021, но изпълнителният директор каза, че е загрижен за нестабилността на фондовия пазар. Така, че листването е изместено за 2022 г.
За първите тримесечия на 2021 г., оперативната загуба възлезе на $ 344 млн. Има основание да се предположи, че компанията е във фаза на агресивен растеж и харчи много пари за разработването и рекламата на продукти.
Припомнете си: „Бум на IPO ( Initial Public Offering ) пазара. Най-големите IPO компании за 2020 г.„