Плавният спад на безработицата в САЩ на фона на силния ръст на заплатите и високата инфлация може да засили намеренията на Федералния резерв да ускори съкращаването на програмите за икономическо възстановяване и да увеличи лихвения процент.
Министерството на труда в страната публикува доклад, според който безработицата през декември 2021 г. спадна до 3.9% за първи път от началото на пандемията – съобщиха от Bloomberg.
За сравнение, през април 2020 г.,безработицата в САЩ се беше покачила до пикови стойности от 14,8% спрямо 3,5% през месеците преди Ковид кризата. Общо за изминалия месец в страната, бяха създадени почти 200 000 нови работни места в неселскостопанския сектор, два пъти по-малко от прогнозираните 450 000.
През декември, бяха създадени 53 000 нови длъжностни места в областта на развлекателния и хотелски бизнес. Заетостта в сектора на бизнес услугите също се увеличи, но пък в сектора на дребно той намаля. Производствени и строителни предприятия. съобщиха за значително увеличение на наемането за миналия месец, което предполага известно смегчаване на ограниченията в производствените мощности.
Средната почасова работна заплата се покачи с 4,7%
В същото време средната почасова работна заплата се е увеличила. Според доклад. ръстът през декември е бил 0,6%, което е най-забележимото увеличение от април насам. В годишно изражение ръстът е 4.7%. Въпреки че, най-високата инфлация в страната през последните 39 години, частично компенсира тези постижения, стабилният растеж на заплатите, според анализаторите, показва готовността на работодателите да повишат своите служители с цел да останат на работа.
Това положение, в което се намира пазара на труда, съчетано с резкия скок в цените, може да засили желанието на Фед да повиши лихвения процент. Според The New York Times, представителите на регулатора, очакват ключовата ставка в САЩ през 2022 г. да се повиши 3 пъти, докато до края на годината, безработицата ще се върне към нормалния си ритъм, както си беше преди пандемията.
Прочетете още: „Джеръм Пауъл намекна за по-ранното намаляване на паричните стимули, заради повишената инфлация„