Портфейлите на много потребители трупат резерви от токени ERC20 и самия ETH, които често са неактивни, поради факта, че е неизгодно да се издават заеми или да се предоставя ликвидност на DeFi платформи. Таксите за мрежата на Етериум могат да бъдат по-големи от потенциалната печалба. Взаимодействието със смарт договори в етер има смисъл само за големи позиции от $10 000 и нагоре.
Ако ползвател, например, планира да взаимодейства с 1000 долара в криптовалутата, всички комисионни могат да бъдат 10-20% от сумата, което елиминира потенциалната печалба от предоставяне на заеми или ликвидност на пуловете. Освен това, работейки в ETH мрежата, консуматорите със средни депозити губят своята мобилност – ще бъде скъпо да се сменят платформи в търсене на най-добрия лихвен годишен процент.
Разработчиците на много проекти, разбирайки искането на потребителя и следвайки неизказаните идеали на крипто пространството, да се направят финансовите услуги достъпни за всеки, независимо от размера на депозита, създадоха няколко решения на проблема с високите комисионни.
В тази статия ще говорим за Fantom (FTM ticker), технология с отворен код, чието удобство е, че не е необходимо да инсталираме допълнителен софтуер – разширението Metamask, което вече е достъпно за повечето от нас, е достатъчно. За програмистите на децентрализирани приложения в етер, проектът предоставя възможност, те да прехвърлят своите dApps към мрежата на Fantom Opera само с няколко щраквания, като значително увеличават честотната лента и намалят разходите за комисионни.
Конфигуриране на Metamask
Настройването на разширението на браузъра Metamask за работа с мрежата Fantom отнема само няколко минути. След като отворим разширението, щракваме върху падащото меню с името на текущо свързаната мрежа (за повечето Ethereum Mainnet е свързана по подразбиране) и след това избираме опцията „добавяне на мрежа“. В прозореца, който се отваря, ще е необходимо да попълним всички полета, като копираме информацията за полетата от официалните инструкции на Fantom, предоставени на този линк.
Разширението Metamask вече може да превключва между двете мрежи. Трябва да бъдем изключително внимателни обаче, когато изпращаме средства до която и да е от мрежите, тъй като адресът на потребителя на блокчейна Fantom е абсолютно същият като този на Ethereum, което може да доведе до объркване на адресите. В повечето случаи токените, изпратени в грешната мрежа, могат да бъдат възстановени, но за това трябва да експортираме личните си ключове (застрашавайки безопасността на целия портфейл) и отново да плащаме комисионни за взаимодействие.
Ако ние, потребителите, не сме свикнали да превключваме между двата блокчейна в Metamask, се препоръчва да започнем да тренираме с малки суми, като извършваме тестови транзакции към всяка от блок-веригите, за да свикнем с механизма на разширението. Първата полезна малка транзакция е да изпратим малко количество FTM в мрежата Fantom от централизирана борса до Metamask, която по-късно можем да използваме за плащане на мрежови комисионни.
Използване на мрежови „мост“
Настройвайки разширението и овладявайки превключването между двете мрежи, ползвателите могат да се възползват от блокчейн „мост“ и да прехвърлят токени ERC20 от Ethereum към Fantom. Пример за такъв мост е spookyswap.finance/bridge. В момента, чрез него може да се прехвърлят към FTM мрежата следните монети: DAI и други стейблкойни, LINK, както и ERC20 варианта на ETH – WETH токен. Прехвърлянето отнема от 10 минути до няколко часа и ще струва колкото обикновеното изпращане на койн в етерната мрежа – от $5 до $20, в зависимост от претоварването на мрежата.
Веднага щом крипто монетите на потребителя са в блок-веригата на Fantom, може да се започне с използването на интелигентни договори с минимални комисионни от само няколко цента.
Повече от валута. Защо се нуждаем от ERC-20 токените
Изследване на нова екосистема
Изпращането на токени към новата мрежа отваря широк спектър от възможности за взаимодействие с проекти, работещи във Fantom. Повечето от проектите ще ни зарадват с добри годишни лихви и приятна естетика на интерфейсите.
Вече дадохме пример с моста на Spookyswap по-горе, като ако използваме същия проект , можем да осигурим ликвидност на двойката стейблкойни USDC-TUSD при 21% * годишна лихва (консервативна инвестиционна стратегия в случай на мечи пазар през 2022 г.) и в двойката LINK-FTM при 37% * годишно (по-рискова инвестиционна стратегия в случай на бичи пазар през 2022 г.).
Получените токени, като награда за предоставянето на ликвидност, може допълнително да ги стейкнем като FTM в същата платформа, като това ще ни донесе допълнителна доходност от 38% годишно или да ги заложим в стейблкойна TUSD при 41% годишно (консервативна стратегия). Има и по-рисков вариант, да изберем за стейкинг средно голям, рядък токен с потенциал за растеж на цената.
Прочетете още: „Стейкинг на криптовалути и топ 10 монети за залагане“
Умерено честото пренасочване на получените награди към така нареченото залагане на токени ще направи възможно получаването на по-изгодна годишна лихва, поради капитализиране на печалбите. Малките комисионни на мрежата Fantom позволяват процеса на капитализиране на получените награди да бъде напълно автоматизиран при използване на услугата BeefyFinance и други подобни проекти.
*Годишните проценти са посочени към момента на писане и ще се различават в зависимост от пазарната ситуация, размера на ликвидните пулове, маркетинговата стратегия на платформата и други условия.